Son dakika: Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığıyla ilgili açıklama

Son dakika: Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığıyla ilgili açıklama

Reuters'ın son dakika haberine göre, Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, 'Biz Suriye'de Rusların olduğunu inkar etmiyoruz. Ancak burada bulunan Rusların orduyla bağlantısı yoktur' dedi.

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’dan yana çarpışan paralı askerlere yakın kişiler, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin 7 Şubat’ta Deyr el Zor vilayetinde Esad yanlısı güçlerle yaptığı çarpışmalarda, Rus paralı askerlerin ağır kayıplar verdiklerini söylemişlerdi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerle yaptığı telekonferansta bu kayıplar hakkında elinde bilgi olmadığını söyledi.

Rus askeri yetkilileri, çarpışmaya giren Esad yanlısı milislerin keşif görevi yaptıklarını ve hiçbir Rus askerinin o sırada bölgede olmadığını söylemişti. Ancak gayri resmi olarak Esad’dan yana savaşan Ruslardan bazıları, Reuters’e yaptıkları açıklamada, en az iki Rus vatandaşının çarpışmalarda öldüğünü söylediler. Amerikalı bir yetkili de koalisyon güçleri ve koalisyonun desteklediği Suriye Demokratik Güçleri ile çarpışan Esad yanlısı savaşçılardan 100 kadarının öldüğünü söylemişti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS