SON DAKİKA: Sadr'dan destekçilerine geri çekilme çağrısı

SON DAKİKA: Sadr'dan destekçilerine geri çekilme çağrısı

SON DAKİKA: Sadr'dan destekçilerine geri çekilme çağrısı

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, sosyal medyadan yaptığı açıklama ile siyasetten tamamen çekildiğini duyurdu. Mukteda es-Sadr yanlıları açıklama sonrası sokaklara döküldüler ve Bağdat'taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiler. Sadr, destekçilerine çağrıda bulundu ve bir saat içinde protestolarına son vermelerini istedi. Bu çağrının ardından sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı açıklandı. Olaylar esnasında şu ana kadar en az 20 kişinin hayatını kaybettiği ve 150 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak'ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla siyasetten çekildiğini açıkladı.

Sadr Grubu’na ait Türbe-i Şerif ile müze dışındaki tüm kurumları kapatmaya karar verdiğini belirten Sadr, "Kutsal Türbe, müze ve şerefli Sadr ailesi mirası dışındaki tüm kurumların kapatıldığını ilan ediyorum. Ölürsem veya öldürülürsem sizden Fatiha ve dualar diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

1 SAAT SÜRE VERDİ: PROTESTOLARI SONLANDIRIN

Mukteda es-Sadr az önce yaptığı açıklama ile taraftarlarının bir saat içinde protestolarına sonlandırması için çağrıda bulundu.

AFP'nin geçtiği bilgiye göre protestocular Sadr'ın çağrısı sonrası Yeşil Bölge'den çekilmeye başladı.

SADR, DESTEKÇİLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

Necef kentindeki El-Hanane'de bulunan konutunda açıklama yapan Sadr, destekçilerini bir saat içerisinde Yeşil Bölge’yi terk etmeye çağırarak, kararına uymayanları reddedeceğini ve bundan böyle barışçıl protesto olmayacağını söyledi. Destekçileri ile silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmaları şiddetle eleştiren Sadr, “Katil ile maktul ateşe gider” ifadelerini kullandı.

"IRAK HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM"

Dünden beri devam eden çatışmalar hakkında konuşan Sadr, “Bu olaylardan tek zarar gören Irak halkından özür diliyorum. Vatanım, şiddet ve yolsuzluk esareti altında. Barışçıl bir protesto umuyordum, kurşunlu, roketli ve sefil bir devrim değil. Madem devrime şiddet olayları karıştı o zaman bu bir devrim değildir. Bundan böyle devrim demeyeceğim. Sadr Grubu’nun devrimini de eleştiriyorum” dedi. Konuşmasının ardından, destekçileri Yeşil Bölge’den çekilmeye başladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI

Siyasetten çekilme kararından kısa süre sonra Mukteda Es-Sadr yanlıları, Bağdat sokaklarına döküldüler ve başkentteki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiler. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı basan Sadr destekçilerinin sarayın bahçesinde bulunan havuza girdikleri görüldü. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı gerilimin tırmandığı başkent Bağdat’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu.

Gelen son dakika bilgilerine göre ise Sadr'ın çağrısının ardından Irak ordusu sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını duyurdu.

İRAN'DAN SINIR HAMLESİ GELDİ

Bağdat'taki şiddet olayları nedeniyle ülkeye uçuşların durması İran'ı harekete geçirdi. İran Irak'la olan kara sınırlarını kapattı.

İran devlet televizyonu, sınırların kapatılmasının gerekçesi olarak Irak şehirlerindeki 'huzursuzlukları' ve 'sokağa çıkma yasağını' gösterdi. İran devleti, İranlıları Irak'a gitmemeye çağırdı ve İran'ın Irak'taki Şii hacılarını şehirler arasında daha fazla seyahat etmekten kaçınmaya çağırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UÇUŞLAR DURDURULDU

Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı Halkla İlişkiler Müdürü Said Çelenderi, başkent Bağdat’a olan tüm uçuşların bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğunu açıkladı. İran’ın Bağdat Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada ise, Irak hükümetinin uyguladığı sokağa çıkma yasağı nedeniyle İran vatandaşlarının Kerbela, Necef ve Kazemin şehirlerine seyahat etmekten kaçınmaları uyarısında bulunuldu.

Irak'ta tansiyon düşmüyor: En az 15 ölü... Mukteda Sadr, açlık grevine başladı!

Irak'ta tansiyon düşmüyor: En az 15 ölü... Mukteda Sadr, açlık grevine başladı!