Son Dakika! Salgın sanıldığı gibi Çin'den değil, o ülkeden yayılmış...

İlk koronavirüs vakasının tespit edildiği Çin, bir çok ülke tarafından koronavirüsü yaymakla suçlanıyordu. ABD'li bilim insanları dünya genelinde görülen ilk vakaları inceledi ve araştırma sonucunda koronavirüs vakalarının yüzde 27'sinin İtalya'dan yayıldığına ulaşıldı.İlk koronavirüs vakasının kaydediliği Çin, salgının dünyaya yayıldığı ülke mi? Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'ne göre koronavirüs sanıldığı gibi Çin'den değil, İtalya'dan yayıldı.

ABD'li araştırmacılar, koronavirüsün dünyaya Çin'den yayılmadığını açıkladı. Dünya genelinde görülen ilk vakaları inceleyen bilim insanları, kaydedilen ilk vakaların yüzde 27'sinin koronavirüsü İtalya'dan, yüzde 22'sinin Çin'den, yüzde 11'inin ise İran'dan ülkelerine götürdüğü ortaya çıktı.

Dünyaya ölüm saçan koronavirüs salgınının Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında ortaya çıktığı düşünülüyor.

Ancak ABD'li uzmanların Lancet bilim dergisinde yayımlanan araştırmasına göre İtalya, salgının dünyaya yayılmasında en büyük paya sahip. Ülkelerin dörtte birinden fazlasına koronavirüsün İtalya'dan dönenler aracılığıyla giriş yaptığı kaydedildi.

Bulaştırma oranına göre İtalya'yı sırasıyla Çin ve İran takip ediyor. Koronavirüs vakası kaydededilen ülkelerden 75'inde uluslararası seyahat geçmişi olduğu belirtildi.

Bilim insanları, "Koronavirüsün sadece birkaç ülkeden seyahatle tüm ülkelere yayıldığı anlaşılıyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS