Son Dakika... Trump'tan Türkiye açıklaması

Son Dakika... Trump'tan Türkiye açıklaması

Son Dakika... Trump'tan Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesinin ardından Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri telefon görüşmesi ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Trump, 'Erdoğan'la ABD-Türkiye arasındaki ekonomik gelişmeleri ele aldık' dedi.

İşte Trump'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar:

"DEAŞ'ın kalıntılarıyla mücadeledeki son iki haftalık başarımız ve 20 mil güvenli bölge dahil tüm meselelerde nerede durduğumuzu bildirmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum." 

 "ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik gelişme hakkında konuştuk, büyük ölçüde genişleme potansiyeli var."

İşte o paylaşım;

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump'la görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonla görüştü.  Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, Trump'a Suriye'den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade edip, Türkiye'nin ABD'ye her türlü desteğe hazır olduğunu bildirdi. Erdoğan-Trump görüşmesinde, Suriye'nin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikri de ele alındı. Erdoğan, Türkiye'nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ulusal güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri ile mücadelenin amaçlandığını vurguladı. 

Erdoğan-Trump görüşmesinde, ayrıca ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İki liderin görüşmesiyle ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında şunlar kaydedildi;

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Donald Trump ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, mevkidaşının Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, bu çerçevede Türkiye olarak NATO müttefikimiz ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu hatırlatmışlardır.

Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır.

Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır.