Son dakika... Venezuela'da askeri darbe girişimi

Son dakika... Venezuela'da askeri darbe girişimi

Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı. Darbe girişiminin ardından Maduro yaptığı açıklamada "Komutanlar anayasaya bağlılıklarını ifade ettiler. Halkı, vatanı ve anayasal düzeni korumak için sokağa davet ediyorum" dedi. CNN Türk'e konuşan Türkiye'nin Caracas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, "Türk vatandaşları ile temas halindeyiz, şimdiye kadar bize yansıyan bir sıkıntı olmadı" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Venezuela hükümeti, bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden ve ABD ile birlikte Avrupa ülkelerinin de tanıdığı Juan Guaido, askeri birlikleri ve Venezuela halkına "sokağa çıkın" çağrısında bulundu.

Venezuela'da halka ve askeri birliklere sokağa dökülmeleri için çağrıda bulunan Guaido, “Venezuela, siyasi bir çatışmaya gömüldü. Özgürlüğümüzü kurtarmak için birlikte sokağa çıkmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başkent Caracas’ta arkasına aldığı üniformalı askerlerle çağrı yapan Guaido, hükümetin yetkilerini üstlenmek için şiddete başvurmadan mücadele edeceğini vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cabello, halkı devlet başkanlığı sarayında toplanmaya çağırdı

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halka, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanma çağrısında bulundu. 

Cabello, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin başlattığı darbe girişimi üzerine devlet televizyonuna telefonla bağlanarak açıklama yaptı.

Kurucu Meclis Başkanı Cabello, hükümet destekçilerine, Bolivarcı devrimleri ve Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayı Miraflores'de toplanmaları çağrısı yaparken, Caracas yönetiminin serinkanlı davrandığını söyledi. 

Cabello, darbeci askerlerin toplandığı Carlota hava üssüne müdahale edilmediğini de sözlerine ekledi. 

Muhalif lider Leopoldo Lopez serbest bırakıldı

Venezuela'da ev hapsindeki muhalif lider Leopoldo Lopez, serbest bırakılmasının ardından, Karakas'taki Generalisimo Francisco de Miranda "La Carlota" askeri üssü yakınlarında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Destekçileri Lopez'e sevgi gösterisinden bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savunma Bakanı Lopez'den açıklama

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Venezuela silahlı kuvvetlerinin kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine karşı koyacaklarını bildirdi.

Twitter'dan açıklama yapan Lopez, ülkede şiddet ortamı oluşturmayı hedefleyen bu darbe girişimini reddettiklerini belirterek, "Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir." ifadelerini kullandı. 

Guadio ve yanındakileri, kamuya açık bir alanda halkı galeyana getirmek için provokasyon yapmakla suçlayan Lopez, "Biz silahlı kuvvetler olarak ülkenin kuruluşundan bu yana Bolivarcı Cumhuriyeti ve anayasal düzenin yanında yer aldık. Hainler asla başarılı olamayacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küba ve Bolivya'dan "Maduro'nun yanındayız" mesajı

Küba ve Bolivya, Venezuela'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine karşı mevcut hükümetin yanında olduklarını bildirdi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek verdiklerini belirtti.

Diaz-Canel, "Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela'nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız." ifadelerini kullandı.

Morales de "Venezuela'daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız." değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'den ilk açıklama

Venezuela'daki darbe girişimi ile ilgili ABD'den ilk açıklama geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Başkan Trump Venezuela'daki durumla ilgili bilgilendirildi, durumu yakından takip ediyor" ifadeleri kullanıldı.

İspanya: Venezuela'nın çözümü seçimle olmalı

Guaido'yu geçici başkan olarak tanıyan İspanya ise Venezuela'daki darbe girişimini desteklemediğini açıkladı. İspanya'da hükümet sözcüsü Isabel Celaa, "Venezuela'nın çözümünün seçimlerle birlikte gelmesi gerektiğine şüphemiz yok, İspanya herhangi bir askeri darbeyi desteklemiyor" dedi.

Venezuela Savunma Bakanı: Darbeye katılan askerler kandırıldı

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, yaptığı basın açıklamasında, “Darbeye katılan askerler kandırıldı. Küçük bir grubun silah ve askeri araç çalarak başlattığı bir darbe” dedi.

Yerel medya, Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez’in basın açıklamasında, “Silahlı küçük askeri bir grubun darbe teşebbüsünü kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Darbeye katılan askerlerin yüzde 80’i kandırılmıştır. Ordunun ileri gelen komutanları demokrasiye sadıktır” dediği belirtilirken; tüm komutanların askeri üslerinde oldukları ve Başkan Nicolas Maduro’nun emrinin altında oldukları belirtildi.