‘Son gelişmelerin ardından artık savaş kaçınılmaz’

Kore yarımadasında gerilim her geçen gün tırmanıyor. Kuzey Kore, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Kore yarımadasında ABD öncülüğündeki tatbikatların sonrasında nükleer savaşın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “mesele artık savaşın olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı” denildi. Kore’deki ABD merkezli müttefik hareketi ise tatbikatlarına devam ediyor.Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore, Başkan Kim Jong-Un tarafından verilen talimat ile “Hwasong-15” adlı bu zamana kadar Kuzey Kore tarafından geliştirilen en güçlü nükleer füzesinin deneme atışını gerçekleştirmişti.
Kuzey Kore’nin nükleer alandaki gelişmeleri sonrasında Kore bölgesinde ABD alarma geçti ve müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile karşı misilleme harekatlarına başladı.
Pazartesi günü başlayan ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarında 300’e yakın uçak bölgede “savaş provası” yapıyor.
Tam 12 bin ABD askerinin ve birçok Güney Kore kaynağının kullanıldığı operasyonlar tatbikattan çok Kuzey Kore’ye karşı geniş kapsamlı bir harekat olarak görülüyor.
Associated Press’te yer alan makaleye göre Çin ve Rusya tatbikat hareketlerini bölgede “istikrarsızlıklara” neden olabilecek girişimler olarak görerek itidal çağrısı yapmalarına rağmen Kuzey Kore-ABD ve müttefikleri savaş adımları atmaya devam ederek, diplomatik yollara dönüşü olmayacak girişimlerde bulundukları belirtiliyor.
Özellikle hafta başında ABD’nin bazı Cumhuriyetçi senatörler bu duruma karşı çıkarak, tatbikatlarda yer alan ABD askerlerinin aileleri ile birlikte Pentagon tarafından sağlanacak güvenlik önlemleri ile ABD’ye geri dönüşlerinin sağlanması gerektiğini söylemişti.
CIA Başkanı Mike Pompeo, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jung-Un'un nasıl bir tehlike içerisinde bulunduğunun farkında olmadığını belirtti. Pompeo, ABD istihbarat örgütlerinin yaptığı çalışma neticesinde Kuzey Kore liderinin hem kendi ülkesinde hemde uluslararası alanda büyük bir yalnızlık ve tehlike içerisinde olduğunun saptandığını belirtti. Kuzey Kore Dışişleri Sözcülüğü tarafından Pompeo'nun bu sözlerine çok sert bir cevap yayınlanarak "bu ve benzeri provakatif söylemlerin algı yaratma gayreti içerisinde yapıldığını ve Kuzey Kore halkının liderine koşulsuz ve her durumda büyük bir sevgi duyduğunu" vurguladı.
Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD ve müttefiklerinin harekatları sonrası asıl sorulması gereken sorunun “savaş olup olmayacağı değil, savaşın ne zaman başlayacağı” olması gerektiğini belirtti. Açıklamanın devamında “biz savaş istemiyoruz ancak ABD tarafından sabrımızın yanlış hesaplanarak provakasyon gelişmelerine kapı aralanması savaşın kaçınılmaz olduğunu gösterirken, bu savaşta Kuzey Kore olarak bütün nükleer gücümüzü ortaya koymamızı kaçınılmaz hale getirmiştir” denildi.
Kuzey Kore tarafından yapılan bu açıklamalar Çarşamba günü geç saatlerde Kore Haber Merkezi tarafından yayınlandı.
10 / 13
‘Son gelişmelerin ardından artık savaş kaçınılmaz’
Bölgede bu gelişmelere neden olan beş günlük harekat Pazartesi günü başlamıştı. 300’e yakın savaş uçağının katıldığı “müttefikler arenasında” ABD altı adet F-22 ve on sekiz adet F-35 savaş uçaklarıyla gövde gösterisi yapmaya devam ediyor.
11 / 13
‘Son gelişmelerin ardından artık savaş kaçınılmaz’

12 / 13
‘Son gelişmelerin ardından artık savaş kaçınılmaz’
13 / 13
‘Son gelişmelerin ardından artık savaş kaçınılmaz’
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS