Spiegel: MİT Alman istihbaratına başvurdu

Spiegel: MİT Alman istihbaratına başvurdu

Almanya'nın önde gelen yayın organlarından Spiegel Online, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Alman istihbaratından FETÖ/PDY terör örgütünün takibi konusunda yardım istediğini iddia etti. Spiegel'e göre talep olumsuz karşılandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Alman istihbaratından Gülen hareketinin takibi konusunda yardım istediği iddia edildi.


Spiegel Online’de yer alan habere göre, MİT yurtdışına kaçan Gülen taraftarlarının Almanya’da takip edilmesi ve Türkiye’ye iade edilmesi konusunda Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND’den yardım talep etti.


ABD'den Türkiye'ye FETÖ için özel ekip


40 isim bildirildi


Habere göre, Türkiye 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şu ana kadar Almanya’ya takip edilmesi için kırk kişinin ismini verdi. Üç kişinin de iade edilmesi için başvuru yaptı. Gülen hareketine bağlı kişi ve kurumların incelenmesi konusunda Berlin Büyükelçiliği elçi müsteşarı Ufuk Gezer Alman dışişlerine birçok kez talepte bulundu.


11 eyalet de başvuruyu reddetti


Ayrıca, başta Kuzey Ren Vestfalya, Hessen ve Saksonya olmak üzere 11 eyalet hükümetine de Gülen hareketinin takibi konusunda başvuru yapıldı. Spiegel Online, başvuru yapılan eyaletlerin tamamının Türkiye’nin isteğini reddettiğini yazdı. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS