Stoltenberg: "Türkiye'den gelen mülteciler kurtarılınca Türkiye'ye gönderilecek"

Stoltenberg: "Türkiye'den gelen mülteciler kurtarılınca Türkiye'ye gönderilecek"

NATO, müttefik gemilerinin Ege Denizi’nde Avrupa'ya mültecileri kurtarmak ve insan kaçakçılığı yapan suç şebekelerinin önüne geçebilmek için göreve başlamaları konusunda anlaştı.

Yunanistan ve Türkiye’de iki NATO üyesi olmasına rağmen angajman kuralları çerçevesinde davranacak, birbirinin karasularına veya hava sahasına girmeden operasyon düzenleyecek.


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Yunan ve Türk güçler birbirlerinin deniz ve hava sahasında operasyon yapmayacaklar" dedi ve diğer NATO gemilerinin de Yunan ve Türk deniz sınırlarında hareket edebileceğini söyledi.  


Brüksel'de gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından NATO temsilcileri Şubat ayının başında Ege'ye gönderilen gemilerin Türk ve Yunan sahil güvenlikleriyle beraber Avrupa Birliği sınır kontrol kurumu Frontex ile mültecileri kurtarmak ve Türkiye'ye geri göndermek için nasıl çalışacakları konusunda anlaştı.    


Stoltenberg açıklamasında ayrıca, Türkiye üzerinden gelen insanların kurtarılması durumunda Türkiye'ye gönderileceklerini de söyledi.   Ege Denizi’nde yasa dışı göçü durdurmak niyetinde olduklarını söyleyen genel sekreter Standing Maritime Group 2’nin yapacağı devriyelerle her iki ülkeye yardımcı olacak bilgiler aktarılabileceğini de ekledi.


Geçen hafta yapılan Avrupa Konseyi’nde Türkiye’den Yunanistan’a gelen göçmen sayısının azalmadığı tespit edildi. 2016 yılının başından şimdiye kadar Yunanistan’a giren göçmen sayısı 78.000’i aştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS