Stres çarkı Avrupa Birliği'nin 'tehlikeli ürünler' listesine girdi

  1. Dünya
Stres çarkı Avrupa Birliği'nin 'tehlikeli ürünler' listesine girdi

Avrupa Birliği, stres çarkı olarak adlandırılan ve çocuklarla gençler arasında büyük ilgi gören oyuncağı 'tehlikeli ürünler listesi'ne dahil etti. AB Hızlı Uyarı Sistemi tarafından yayımlanan raporda özellikle küçük pillerle donatılarak ışıklandırılan stres çarklarının çocukların sağlığını tehdit ettiği belirtildi.Avrupa Birliği, çocuklar ve gençler tarafından büyük ilgi gören "stres çarkı" olarak adlandırılan oyuncağı "tehlikeli ürünler listesi"ne dahil etti. 
AB Hızlı Uyarı Sistemi'nin yayımladığı "Gıda Dışı Tehlikeli Ürünler için Uyarı Sistemi: 2017" raporunda, özellikle küçük pillerle donatılarak ışıklandırılan "stres çark"larının çocuk sağlığını tehdit ettiği belirtildi.

Raporda, "stres çarkları"nda kullanılan yatay pillerin yutulması durumunda yemek borusu ve bağırsaklarda yanma olabileceği, oyuncağın kolaylıkla çıkarılabilen küçük parçaların da tehdit teşkil ettiği uyarısında bulunuldu. 
Üye ülkelere konuya ilişkin bilgi paylaşımı yapıldığı aktarılan raporda, "Ulusal yetkililerin tehlikeli stres çarklarını tespit edip, sınırlardan girişini engellemeleri ve imha etmeleri için gerekli bilgi aktarımı hızlıca yapıldı." ifadesi kullanıldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS