Sünni Arap ülkelerinden İran'la diplomatik ilişkilerine ayar

Sünni Arap ülkelerinden İran'la diplomatik ilişkilerine ayar

Suudi Arabistan'ın ardından Bahreyn de İran'la diplomatik ilişkilerini kesti, İran kordiplomatiğine ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanıdı. Ayrıca, Suudi resmi haber ajansı SPA, Sudan'ın da İran'la diplomatik ilişkilerini sonlandırdığını duyurdu. Birleşik Arap Emirlikleri de İran'la ilişkilerini maslahatgüzarlık düzeyine düşürdü.

Suudi Arabistan'ın İran'la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından bir haber de Bahreyn'den geldi. Devlet haber ajansı, İran'da bulunan Suudi Arabistan büyükelçilik ve konsolosluğunun basılmasının ardından Bahreyn'in bu ülkeyle diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.


Suudi Arabistan İran ile tüm ilişkileri kesti!


İran ve Suudi Arabistan geriliminde Rusya devreye giriyor


Bahreyn, İranlı diplomatlara 48 saat içerisinde ülkeyi terk etme çağrısında bulundu.


Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri maslahatgüzarlık seviyesine indirdi


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre BAE, Tahran yönetimi ile diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını düşürme kararı aldı.


Sudan da diplomatik temsilcileri çekti


Öte yandan, Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın duyurduğu habere göre, Sudan da İran'ın Hartum Büyükelçisi ile diplomatik temsilcilerini sınır dışı etme ve ülkesinin Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS