Suriye de imzaladı, ABD tek kaldı

Suriye de imzaladı, ABD tek kaldı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye'nin resmi olarak Paris İklim Anlaşması'nı imzaladığını açıkladı. Böylece ABD, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasını amaçlayan uluslararası anlaşmayı reddeden tek ülke olarak kaldı.  

Açıklama, Almanya'nın Bonn kentinde başlayan BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP23) yapıldı. 

BM'nin İklim Sekreterliği'nden (UNFCCC) yapılan açıklamada "Suriye Arap Cumhuriyeti, Paris İklim Anlaşması'na katılım belgesini 13 Kasım 2017'de gönderdi" dendi.

Anlaşmayı reddeden tek ülke ABD

Böylece Suriye anlaşmayı imzalayan 195 BM üyesi ülkesinden 169.su oldu.

Sputnik'te yer alan habere göre; Nikaragua'nın ekimde anlaşmayı imzalamasından sonra anlaşmayı kabul etmeyen tek ülke olarak Suriye kalmıştı. 

Diğer 27 ülke ise anlaşmayı imzaladı ancak tam olarak anlaşmaya katılım için yerel kanunlarda değişiklikler yapmaları gerekiyor.

ABD, eski Başkan Barack Obama döneminde 2015'te Paris'te kabul edilen anlaşmayı 2016 Nisan'ında imzalamıştı.

 Ancak Obama'nın halefi Donald Trump haziran ayında 'ABD'ye finansal anlamda yük olacağını' savunduğu anlaşmadan çekileceğini duyurmuştu. 

Ancak Kasım 2016'da yürürlüğe giren anlaşmadan ABD'nin çıkması 4 yıl sürecek. 

Buna göre ABD Trump'ın ilk görev döneminin bitmesine 2 ay kala, Kasım 2020'de anlaşmadan çıkabilecek.

Paris İklim Anlaşması uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2 derecenin altında kalmasının sağlanmasını, sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesini ve anlaşma yürürlüğe girdikten itibaren bilimin elverdiği her türlü olanak kullanılarak sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin en kısa sürede devreye alınmasını amaçlıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS