Suriye Donörler Konferansı'nın dördüncüsü Londra'da başlıyor

Suriye Donörler Konferansı'nın  dördüncüsü Londra'da başlıyor

Suriye rejimi ve muhalefeti Cenevre'de masaya oturtmak için çabalar sürerken krizin insani boyutuna ilişkin de Suriye Donörler Konferansının dördüncüsü Londra'da yapılacak. Konferans öncesinde ABD Başkanı Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ile, Dışişleri Bakanı John Kerry ise Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil edeceği konferansta Suriyelilerin ihtiyacı için finansman sağlanması amaçlanıyor.

BM verilerine göre, Suriye'de 13.5 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor, 6.5 milyon kişi yerinden edildi ve 4 buçuk milyon kişi ise komşu ülkelerdeki sığınmacı kamplarında yaşıyor. 8 milyon çocuğun yardıma ihtiyaç duyduğu Suriye krizi şimdiye kadar ise, 250 binden fazla insanın yaşamına mal oldu.


Yamadi Kampı tahliye ediliyor


Mültecilerin Avrupa kapılarına dayanması ve IŞİD terörünün uluslararası alana taşınmasıyla dünya gündeminde ilk sıraya oturan Suriye krizine siyasi çözüm için bir yandan Cenevre'de üçüncüsü yapılacak görüşmelerde muhalefet ve Esad yönetimi masaya oturtulmaya çalışılırken, bir yandan da insani krize çözüm aranıyor. 2013'ten itibaren üçü Kuveyt'te yapılan ve 7,7 milyar dolarlık fon oluşturulan Suriye Donörler Konferansının dördüncüsü ise İngiltere'de yapılacak.


IŞİD'e karşı koalisyon toplantısında Kerry ile Sinirlioğlu samimiyeti


İngiltere, Almanya, Kuveyt, Norveç ve Birleşmiş Milletler'in birlikte evsahipliği yapacağı "Suriye'ye ve Bölgesine Destek" başlıklı donörler konferansıyla, Suriye'deki krizden etkilenenlerin acil ve uzun vadeli dönemde ihtiyaçlarını karşılamak için finansman sağlanması amaçlanıyor.


Uluslararası Af Örgütü'nden Türkiye'ye ağır suçlama


Bugüne kadar ağırlıklı olarak komşu ülkelerin maliyetlerini üstlendiği Suriyeli göçmen sorununda, günümüz itibarıyla 2 milyon 541 bin kişiye ev sahipliği yapan Türkiye'nin şimdiye kadar 8 milyar dolar harcadığı Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından açıklanmıştı. Türkiye'nin ellerini taşın altına koymamakla eleştirdiği AB ülkeleri, Ege'yi geçen mülteciler sınırlarına dayanınca Türkiye ile masaya oturup, sınır kontrolü ve geri kabul anlaşmasının hükümlerini uygulama taahhüdüne karşılık 3 milyar Euro yardım önermişti. Türkiye'deki Suriyelilerin koşulları, Uluslararası Af Örgütü röporlarına da yansımıştı. Örgütün 2015'in Aralık ayında yayımladığı "Avrupa'nın bekçileri" başlıklı raporunda, Türkiye'nin Eylül ayından bu yana batı sınırlarında yakaladığı sığınmacıları sevk ettiği barınma merkezleri "tutuklama merkezleri" olarak tanımlanmış, sığınmacılara, "ya burada kalırsınız ya da ülkenize dönersiniz" seçeneklerinin sunulduğu belirtilmişti.


Rusya'dan Suriye'ye takviye savaş uçağı


Başbakan Davutoğlu da katılacak


Maddi yardımın yeterli olmadığına dikkati çeken İngiliz hükümeti konferansla ayrıca, sığınmacı kamplarında yaşayan Suriyelilere eğitim ve iş fırsatlarının sunulmasının hedeflendiğini bildiriyor. Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil edeceği konferansın gündeminde, Suriye'de istikrarı sağlamak için uluslararası toplumun çalışmaları ve Suriye'de uluslararası hukuka uyulması için baskı oluşturulması da olacak. Konferansa 70'den fazla ülkeden lider, uluslararası kuruluş, sivil toplum kuruluşu ve özel sektörden çeşitli firmalar katılacak.


Suriyeli muhaliflerden Mistura görüşmesi sonrası açıklama


Obama, Cameron ile görüştü


ABD Başkanı Barack Obama'nın, İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefonda görüşerek Suriye meselesini ele aldığı bildirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama bugün Cameron ile telefonda Suriye meselesinin yanı sıra Londra'da 4 Şubat'ta Cameron'ın ev sahipliğinde yapılacak Suriye ve komşu ülkeler için donörler konferansı hakkında konuştu.


Obama, ülkesinin Suriye'de savaş nedeniyle yerlerinden edilenlere yönelik desteğini sürdürme ve Avrupa'nın sığınmacı akını nedeniyle karşı karşı olduğu "benzersiz sıkıntıyı" hafifletmek için yardımda bulunma taahhütlerini tekrarladı.


Mevlüt Çavuşoğlu: 'Rusya IŞİD'i hedef almalıdır'


John Kerry katılacak


Söz konusu donörler konferansında ülkesini Dışişleri Bakanı John Kerry'nin temsil edeceğini bildiren Obama, Kerry'nin toplantıda insani yardımlar noktasında yeni duyurular yapacağını ve eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çerçevesinde Sığınmacı Zirvesi'nin planlamasını ele alacağını aktardı.


Davutoğlu: 'Rusya'nın işlediği ihlalleri örtmesi mümkün değil'


Obama ve Cameron ayrıca Suriye'deki durumu ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerini ulaştırılması noktasında somut adımlar atılması ve siyasi çözümün desteklenmesi için güven aşılanmasını değerlendirdi.


Libya'daki siyasi çıkmazı çözüme kavuşturma çabalarını da ele alan liderlerden Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyeliği reformu konusunda AB liderleriyle görüşmeleri hakkında Obama'yı bilgilendirdi.


Çavuşoğlu, Kerry ile telefonda görüştü


Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika turu çerçevesinde Peru'nun başkenti Lima'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonla görüşerek, Suriye'deki son gelişmeleri ele aldı. Görüşmeyi Twitter'dan yaptığı açıklamayla duyuran Bakan Çavuşoğlu, "ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmemizde Suriye ile ilgili son gelişmeleri ele aldık" ifadelerini kullandı.


Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 900 milyon Euro finansman sağlayacak


Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Suriye krizinden etkilenen sığınmacıları desteklemek için özel sektör ve altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere yaklaşık 900 milyon Euro seviyesinde bir finansman sağlanmasının planlandığını açıkladı.


EBRD Başkanı Suma Chakrabarti, donörler konferansı öncesinde, bankanın Londra'daki genel merkezinde düzenlenen "Sığınmacılara ev sahipliği yapan toplumlara özel sektör desteği sağlamak" başlıklı toplantıda konuştu. Chakrabarti, "Bu ciddi bir kriz. Bu krize çözüm bulamamak, meseleleri daha da kötüleştirecektir. Şimdi harekete geçmeliyiz" dedi.


Chakrabarti, bankanın Türkiye ve Ürdün’de sığınmacıları desteklemek amacıyla altyapı ve özel sektör yatırımlarına yönelik bir finansman hattı oluşturduğunu belirtti. Chakrabarti, "Hibe finansmanını harekete geçirmeye katkıda bulunabilmek için yönetimimiz, hissedarlara önümüzdeki üç sene boyunca (2016-2018) bankanın net gelirinden 100 milyon Euro ayrılmasını önerecek" ifadelerini kullandı.


Bankanın yönetimi tarafından kabul edilen finansal destek paketinin önümüzdeki günlerde EBRD’nin hissedarları tarafından da onaylanması bekleniyor. Bu yıl ilk etapta önce 35 milyon Euro ile başlaması öngörülen maddi desteğin, önümüzdeki üç yıl içerisinde toplamda 900 milyon Euroya ulaşması hedefleniyor.


EBRD'nin konuya ilişkin yazılı açıklamasında ise, Türkiye'nin sadece Suriye’den 2 milyonun üzerinde, Ürdün’ün ise yaklaşık 1,4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığı vurgulandı. Açıklamada, EBRD’nin, bu ülkelerin önemli yatırımcı kuruluşları arasında yer aldığının altı çizilerek, "EBRD 2015 yılında Türkiye’ye 1,9 milyar Euro seviyesinde yatırım yaptı. Bankamız yüksek seviyede finansman sağlamaya devam etmeyi planlıyor" bilgileri de paylaşıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS