Suriye konulu Viyana toplantısının ikinci oturumu 14 Kasım'da

Suriye konulu Viyana toplantısının ikinci oturumu 14 Kasım'da

Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Viyana'da 30 Ekim'de yapılan toplantının ikincisi 14 Kasım'da yine Viyana'da yapılacak. Tunus'a gidecek ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantı için Viyana'ya gidecek. Bakanlar düzeyinde gerçekleşecek olan ve ilkine İran'ın da ilk kez katıldığı toplantıyla ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde netleşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da bakanlar düzeyinde Suriye konulu toplantı yapılacağını, toplantıya ABD adına Dışişleri Bakanı John Kerry'nin katılacağını bildirdi.


Suriye krizinde önemli gelişme: İran ile Suudi Arabistan aynı masada.. 


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, John Kerry'nin bu hafta önce Tunus'a, oradan da Suriye krizi hakkında ikili ve çok taraflı görüşmeler yapmak üzere Viyana'ya gideceğini söyledi. Kirby, cumartesi günkü toplantıda nelerin konuşulacağı ve kimlerin katılacağı hakkında hafta içinde daha kesin bilgiler ortaya çıkacağını belirtti.


İngiltere'den Esad'la ilgili kritik açıklama!


Toplantıda İran ya da Suriye'den temsilcilerin bulunup bulunmayacağı konusunda yorum yapmayan Kirby, Suriyeli muhaliflerin birleştirilmesinin önemine dikkat çekti ve "Daha önce de olduğu gibi katılımcı bakanların muhalefetin yapısı ve muhaliflerin masaya nasıl getirileceğini ele almalarını bekliyoruz" dedi.


Rusya, Suriye'ye Zenit uçaksavar sistemi gönderdi


Kirby, Suriye'de etkisi veya çıkarı olan herkesi masaya getirmenin gerekliliğine işaret ederek, "Viyana'daki bu toplantının Suriye'de bir siyasi çözüme nasıl ulaşacağımıza dair yapılacak çok taraflı toplantıların sonuncusu olmayacağını garanti edebilirim" diye konuştu.


ABD F-15'leri İncirlik'te


Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ekim'de düzenlenen Suriye toplantısına Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da içinde bulunduğu 17 ülkenin dışişleri bakanı katılmıştı. İran, Suriye konusunda yapılan çoklu toplantılara ilk kez davet edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS