Suriye ordusu Halep'in doğusunda Sakur'u aldı

Suriye ordusu Halep'in doğusunda Sakur'u aldı

Suriye ordusu Halep'in doğusundaki Sakur'u da isyancılardan aldı. Son günlerdeki ilerleyişini sürdüren rejim güçleri, Halep'in doğusunda isyancıların elinde bulunan alanın üçte birinde kontrolü sağladı. İsyancıların Halep'te 2012'den bu yana aldıkları en büyük yenilgi olan Sakur'un alınmasıyla Suriye ordusu, isyancıların kontrolündeki bölgeyi ikiye böldü.

Suriye ordusundan bu sabah yapılan açıklamada, Halep'in doğusundaki Sakur bölgesinin ordu ve müttefikleri tarafından ele geçirildiği duyuruldu.


İsyancıların elindeki bölge ikiye bölünüyor


Bu bölgenin ordunun eline geçmesiyle, isyancılar açısından hakimiyetlerindeki alanın ikiye bölünmesi riski doğdu.


Ele geçirilen bölgede mayın temizliği başladı


Sakur'un ordu tarafından alındığını duyuran Suriye devlet televizyonu da askeri bir kaynağa dayandırdığı haberde, ordu ve müttefiklerinin ele geçirdiği alanı mayınlardan temizlemeye çalıştıklarını belirtti. Açıklamada bölgenin Pazar gecesi mi, bugün erken saatlerde mi ele geçirildiği belirtilmedi.


Suriye Gözlemevi de isyancıların Halep'in doğusunu kaybettiklerini ve rejim güçlerinin Sakura'yı aldığını doğruladı. İsyancıların birkaç gün içinde Halep'in doğusunda ellerinde bulundurdukları alanın üçte birini kaybettiğini açıkladı.


Muhalefetin 2012'den bu yana en büyük yenilgisi


Gözlem Örgütü direktörü Rami Abdulrahman, "Bu muhalefet için Halep'te 2012'den bu yana en büyük yenilgi. Muhalefet büyük ilerlemesi sırasında Halep'te ele geçirdiği bölgenin üçte birini kaybetti" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS