hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü

  Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü
  expand
  KAYNAKCNN TÜRK Haber Merkezi

  Suriye sınırında, bir Rus savaş uçağı Türk jetleri tarafından vurularak düşürüldü. Uçakta bulunan iki pilotun paraşütle atladığı ve Türkmenler tarafından esir alındığı öğrenildi. CNN TÜRK muhabiri Hatice Demircan, yerel kaynaklara göre bir pilotun hayatını kaybettiğini açıkladı. Türkmen komutan ise iki pilotun da paraşütle atladığında vurularak öldürüldüğünü iddia etti. Cumhurbaşkanlığı, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın SU 24 tipi Rus savaş uçağı olduğunu kaydetti. Rusya ise ihlal olmadığını ve bunu kanıtlayabileceklerini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde, Türkiye sınırı yakınında milliyeti bilinmeyen bir savaş uçağı düştü. Düşen uçağın Türkiye sınırını ihlal ettiği ve Türk uçakları tafından vurulduğu öğrenildi. Savaş uçağının, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşüş anı görüntülendi. Pilotların paraşütle atlaması da görüntülere yansıdı. Uçağın düştüğü bölgeden yoğun duman yükseldiği görüldü. Suriye sınırında düşen uçağın savrulan parçalarının Yayladağı ilçesinde Dutlubahçe köyünde 2 kişinin  yaralanmasına neden olduğu bildirildi. Yaralılardan Mahmut Horoz'un ameliyata alındığı, diğerinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan bilgi aldı. Dışişleri Bakanına NATO ve BM talimatı Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu'na NATO, BM ve ilgili ülkeler nezdinde girişimde bulunması talimatı verdi.

  SU 24 tipi Rus uçağı

  Cumhurbaşkanlığı kaynakları düşürülen uçağın SU 24 tipi Rus uçağı olduğunu belirtti. 

  TSK: "5 dakikada 10 uyarı"

  Suriye sınınırında düşürülen uçakla ilgili olarak TSK'dan açıklama geldi. Düşürülen uçağın 5 dakikada 10 kez uyarıldığına dikkat çekildi.

  TSK'dan iz analizi

  Türk askeri kaynaklarından alınan uçağın iz analizini paylaştı. Analize göre kırmızı izler Rus uçağının, mavi izler ise Türk F16 uçaklarının izlediği rotayı gösteriyor.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü

  Ekim ayında 5 toplantı

  Rus uçağının düşürülnmesinin ardından gözler Ankara ve Moskova'ya çevrilirken Doğan TV Ankara Temsilcisi hande Fırat, Rusların sınır ihlalleri konusunda 5 kez uyarıldığını söyledi Fırat, "daha önce Ekim ayı boyunca Rusya'yla 5 görüşme yapıldı ve Rusya'ya sınır ihlalleri konusunda uyarıda bulunularak, angajman kurallarının en sıkı şekilde uygulanacağı vurgulandı" dedi. 

  Rusya'dan ilk açıklama

  Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Suriye sınırında Rus uçağı düşürüldüğü kanısındayız. Uçağımız Türk hava sahasını ihlal etmedi, bunu kanıtlayabilirz" denildi. Rusya'nın Interfax haber ajansı düşürülen uçağa dair Rusya Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamayı yayınladı. Rusya Savunma Bakanlığı, "SU-24 uçağımız Suriye üzerinde vuruldu. Hava sahası ihlali yoktur, tüm uçuşlar Suriye topraklarında oldu. İlk verilere göre düşme nedeni karadan açılan ateş" 

  Rusya'dan ilk açıklama: "Havasahası ihlali olmadı"

  Uçak düşürüldü, dolar uçuşa geçti

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pilotlar helikopterle aranıyor

  Rus helikopterleri, düşürülen uçaktan paraşütle atlayan iki Rus pilotunu arıyor

  Bir pilot hayatını kaybetti, diğeri Türkmenlerin elinde

  Hatay Yayladağı'nda bulunan CNN TÜRK muhabiri Hatice Demircan'ın aktardığına göre atlayan 2 pilottan biri Türkmenlerin elinde. Demircan "Çatışmalar şiddetlenmişti, sabah saatlerinde yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Türkmenler 3 tepeyi ele geçirdi 4. tepe için çatışma sürüyor..." dedi. Türkmen kaynaklar ise bir süre sonra 2. pilotun da ele geçirildiğini duyurdu.

  Hatice Demircan, 12:03'te bağlandığı canlı yayında, yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre iki pilottan birinin hayatını kaybettiği bilgisini aktardı. 

  Türkmen komutan: Pilotların ikisini de vurduk

  DHA muhabirinin Suriye'de Türkmen cephesinde görüştüğü 2'nci Sahil Tümen Komutanı Alpaslan Çelik, "Pilotlar paraşütle inerken vurduk. Cesetleri burada" dedi. Komutan Başer Molla da bölgedeki tepeleri tekrar hakimiyetleri altına aldıklarını belirterek geniş ve detaylı açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Füze mi?

  Türk jetlerinin angajman kuralları çevresinde Rus uçağını düşürdüğü bölgeye gökyüzünden alev topu gibi arka arkaya 2 cisim, sonra da parlayarak 2 cisim daha daha düştü. Suriye'nin Türkiye sınırındaki ormanlık alana düşen cisimlerin füze olabileceği ileri sürülürken, kimi yerel kaynaklar da vurulan uçağın pilotlarını arayan helikopterlerin vurulmuş ondan kopan parça olabileceğini ileri sürdü.

  Düşen uçağın pilotları paraşütle atladı

  Türkmen yerel kaynakları uçağın düşmesinden 1.5 saat kadar sonra 2 pilota da ulaştıklarını, birinin yaralı, diğerinin sağlığının iyi olduğunu iddia etti. Pilotların sınır ihlali ikazını aldıktan sonra radar kilitlenmesini fark edince vurulacaklarını anlayıp atladıkları tahmin ediliyor. Aynı saniyelerde Türkmen Dağı tepesi semalarında ikinci bir uçağın daha görüldüğü, diğeri vurulunca dönüş yaptığı da belirtiliyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow