Suriye'de Esad PYD'nin kontrolündeki Haseke'yi vurdu

Suriye'de Esad PYD'nin kontrolündeki Haseke'yi vurdu

Suriye'de hükümete ait savaş uçakları, ülkenin kuzeydoğusunda PYD'nin silahlı kolu YPG'nin kontrolünde bulunan Haseke'yi vurdu. YPG Sözcüsü saldırıda ölen ve yaralananlar olduğunu açıkladı.

<html>

Suriye'de Esad rejimine ait savaş uçakları, ülkenin kuzeydoğusunda PYD'nin silahlı kolu YPG'nin kontrolünde bulunan Haseke'yi vurdu. 


Rusya'dan 'İncirlik' iddiası


Böylece, beş yıldır devam eden Suriye iç savaşında rejim uçakları ilk kez PYD'nin silahlı kolu YPG'ye yönelik hava saldırısı düzenlemiş oldu. Reuters'a konuşan YPG Sözcüsü Redur Celil, ilk kez böyle bir saldırının gerçekleştiğini doğrularken, ölenler ve yaralananlar olduğunu belirtti.


Amerikan Foreign Policy: Rusya Türkiye'yi ağır şekilde suçladı


Son günlerde bölgede Esad güçleri ve YPG arasında çatışmalar yaşanıyordu. Haseke'nin kontrolü, Esad rejimi ve PYD arasında bölünmüş durumda.


Türk uçakları Suriye’ye dönecek


YPG, Suriye iç savaşının başladığı 2011'de ülkenin kuzeyinde özerklik ilan etmişti. Suriye hükümeti de bu bölgedeki Kamışlı ve Haseke'deki bazı noktaları kontrolünde tutuyordu. Haseke'de hükümet güçleri ile Kürt gruplar arasında Salı günü gerilimler yaşanmış ve tansiyon yükselmeye başlamıştı. Taraflar arasında Nisan ayında da Kamışlı'da günler süren çatışmalar yaşanmıştı.


YPG Sözcüsü Celil, Esad rejiminin Haseke'yi bombaladığını ve şehirde bu nedenle yıkım oluştuğunu da ifade etti.


İnsan Hakları Suriye Gözlem Grubu da Şam'a ait jetlerin ülkenin kuzey ve kuzey doğusundaki bazı şehirleri vurduğunu teyid etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS