Son Dakika

Suriye'de İsrail'in İHA'ları mı kullanılıyor?

A A

29.02.2016 - 13:37 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Suriye'de İsrail'in Rusya'ya sattığı insansız hava araçları mı kullanılıyor? Sosyal medyada yer alan bir fotoğraf, şimdiye kadar yöneticilerinin "Esad ve İran yerine IŞİD'le çalışmayı seçerim" dediği İsrail'de tartışmaların fitilini ateşledi.

Suriye'de İsrail'in İHA'ları mı kullanılıyor?

İsrail'in Rusya'ya sattığı belirtilen insansız hava aracının (İHA) Suriye semalarındaki bir fotoğrafının sosyal medyaya yansıması tartışma konusu oldu.

İsrail roketleri Şam'ın güneyini vurdu!

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesi fotoğrafta görülen İHA'nın, İsrail Havacılık Sanayii (Israel Air Industries) tarafından Rusya'ya satılanla aynı model olduğuna işaret ederek, "Ruslar İsrail'den aldığı İHA'ları Esead rejimine yardım için Suriye'ye gönderiyor" diye yazdı.

İsrail'den Suriye açıklaması

Gazete, "İsrail yapımı aracın muhaliflere karşı Esad rejimine yardım ediyor olması ironik bir durum" yorumunda bulundu.

İsrailli bakandan "IŞİD ile çalışmayı seçerim" açıklaması

Bu yorumların nedeni ise İsrail'in Esad'ı ve İran'ı "IŞİD'den daha tehlikeli gördüğü" yönünde daha önce yapılan açıklamalar ve bu yönde izlenen politika. Son olarak Ocak ayında İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon konuşmuş ve İran'ı eleştirerek, "IŞİD ile çalışmayı seçerim" demişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da dün yaptığı açıklamada Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesiyle ilgili endişesini yineleyerek, "İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan tepelerinde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir" ifadelerini kullanmıştı.