Son Dakika

Suriye'de taraflar 1 hafta ateşkese gidecek

A A

12.02.2016 - 09:40 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Münih'te toplanan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısından ateşkes uzlaşması çıktı. Kararı Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile birlikte duyuran ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, tarafların bir hafta ateşkese gidilmesi konusunda uzlaştıklarını açıkladı. Ateşkes IŞİD ve El Nusra'yı kapsamayacak. Lavrov ise, IŞİD ve El Nusra'yı bombalamaya devam edeceklerini açıkladı.

Suriye'de taraflar 1 hafta ateşkese gidecek

Suriye'de ateşkes ve insani yardımların ulaştırılmasını sağlamak için Almanya'nın Münih kentinde biraraya gelen Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısında önemli bir adım atıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye genelinde bir ateşkesin bir hafta içinde başlaması konusunda uzlaşı sağlandığını açıkladı, ateşkes anlaşmasının IŞİD, El Nusra ve diğer terörist grupları kapsamadığını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, ateşkesin zor bir görev olacağını ifade ederek, IŞİD ve El Nusra'yı bombalamaya devam edeceklerini söyledi.

Medvedev'den Suriye'de kara harekatı açıklamalarına yanıt

ABD'den Rusya'ya "Üçüncü Dünya Savaşı" yanıtı

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Suriye Destek Grubu Dışişleri Bakanları toplantısından ateşkes kararı çıktı. Toplantı, Suriye krizindeki en önemli iki aktör Rusya ve ABD'nin yanısıra Almanya, İngiltere, Fransa, Türkiye, Suudi arabistan ve Katar gibi savaşta söz sahibi ülkeleri biraraya getirdi.

Davutoğlu Halep'le ilgili konuştu: "Önümüzdeki günleri bekleyin"

İlk günkü toplantının ardından Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la birlikte kameraların karşısına geçen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, tarafların Suriye yönetimi ve muhalifler arasında bir hafta içinde ateşkes sağlanması konusunda uzlaştığını duyurdu.

İlk yapılacak işin insanı yardımları artırıp, ulaştırılmasının sağlanması olduğunu belirten Kerry, "İkinci olarak da ulusal çapta saldırıların durmasını sağlayıp, bir hafta içinde ateşkesi yürürlüğe sokma konusunda görüş birliğine vardık. Bu iddialı gibi görünebilir ancak herkes olabildiği kadar çabuk davranma konusunda kararlı bu amaca ulaşmak için" dedi.

CNN İnternational Suriye ordusunu görüntüledi

Suriye'de savaşın beş yıldır süregelmekte olduğunu anımsatan Kerry, "Şimdi elimizde olan sözlerin kağıda dökülmüş hali. Önümüzdeki bir kaç gün içinde sahada somut adımlar atılması gerek" diye konuştu.

Kerry, Münih'teki görüşmelerin verimli geçmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

John Kerry'den sonra söz alan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, ateşkes konusunda daha temkinliydi, bunun zor bir görev olduğunu söyledi. Anlaşmayı, "Bir hafta içinde ateşkesi uygulamının yollarını aramak üzerinde uzlaştık" diye duyurdu.

Lavrov, Rus güçlerinin IŞİD ve El Nusra'ya yönelik hava saldırılarının ise süreceğini söyledi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısında bir diğer gündem maddesi insani yardımların Suriye'deki çatışma bölgelerine ulaştırılmasıydı. Bu konuda da önemli bir anlaşma sağlandı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, insani yardım tedariğinin bu hafta başlayacağını ve yardım malzemelerinin ilk olarak en acil yerler olarak belirlenen Deir Ez Zor, Fuaya, Kefraya ile Şam'ın bazı kırsal bölgelerine gönderileceğini açıkladı.

Rus ve ABD'li mevkidaşlar Suriye yönetimi ve muahlifler arasındaki Cenevre Barış Görüşmelerinin en yakın zamanda yeniden başlaması gerektiğini de belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı: "Esad ve Rusya davranışını değiştirirse başarıya ulaşır"

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Uluslararası Suriye Destek Grubu görüşmesinde varıldığı açıklanan anlaşmayla ilgili olarak, bunun ancak Suriye rejimi ve destekçilerinin davranışında büyük bir değişiklik olması halinde başarıya ulaşabileceğini söyledi.

Varılan anlaşmayla ilgili yazılı açıklama ya Hammond, bunun Suriye’de bir hafta içinde çatışmaların durdurulmasını, kuşatma altındaki insanlara insani yardım ulaştırılmasını ve siyasi geçişi hedefleyen müzakerelerin hızlanmasını kolaylaştırmayı amaçladığını bildirdi.

Anlaşmanın, Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun bütün üyeleri tarafından tam ve gereğince uygulanması halinde, öldürmelerin ve acıların azaltılması yönünde önemli bir adım olacağını belirten Hammond, "Özellikle Rusya terör gruplarına saldırdığını iddia etmesine rağmen aşırılıkla ilgisi olmayan grupları ve sivilleri bombalamayı sürdürüyor. Bu anlaşma işe yarayacaksa, bu bombardıman durmalı. Ilımlı muhalif grupların hedef alınması sürerse, çatışmalar sona ermez” ifadelerini kullandı.