Suriye'deki ABD özel güçleri aslında "insan kalkan mı?"

Suriye'deki ABD özel güçleri aslında "insan kalkan mı?"

Suriye'de durum değişti ve ABD Başkanı Barack Obama bir yandan İran'ı da barış görüşmelerine dahil ederken, diğer yandan Suriyeli Kürtlere destek olmak amacıyla bölgeye Özel Güçler göndereceğini açıkladı.

Beyaz Saray, geçtiğimiz Cuma günü ABD'nin sayıları 50'nin altında "bir özel operasyon gücünü" kuzey Suriye'ye göndereceğini duyurdu.


Az sayıdaki bu gücün aslında Türkiye ve Rusya'nın hava saldırılarına karşı "insan kalkan" rolü oynayacağına dair yorumlar yapılıyor.


Bu karar, Obama'nın daha önce söylediği "Bu kavgada ABD askerinin postalı yere değmeyecek" şeklindeki politikasından artık vazgeçtiğini de gösterdi.


Gerek İran'ın barış görüşmeleri masasına davet edilmesi, gerekse az sayıda da olsa ABD askerinin bölgeye gönderilmesi, şartların hem askeri hem de diplomatik cephelerde değiştiğine ve artık yeni politikalar izleneceğine işaret etti.


Türk savaş uçakları IŞİD hedeflerini vurdu


Özel operasyon güçlerinin, IŞİD'e karşı savaşta Kürt ve diğer muhalif güçlere danışmanlık yapacağı açıklandı.


Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Cuma günü bu güçlerin "önemli bir kuvvet çarpanı" rolü oynayacağını söyleyip, bunun bir strateji değişikliği olmadığını, zira "yerel güçlerin kapasitesini arttırmayı amaçladığını" belirtti.


Türkiye'nin düşürdüğü İHA dünya basınında


Bu açıklama, ABD'nin artık muhalif savaşçıları "eğit donat" politikasından da vazgeçtiğine işaret etti.


Ancak ABD'nin sembolik sayıda bir grup özel operasyon timi göndermesi akıllara başka soru işaretleri de getirdi.


Bunlardan biri de bu özel operasyon güçlerinin "insan kalkan" olarak kullanılması.


Batılı diplomatik gözlemciler ve Ortadoğu uzmanları, ABD'nin bu hamleyle yapmak isrtediğinin aslında Türkiye'nin YPG'yi, Rusya'nın da Özgür Suriye Ordusu'nun havadan bombalamasını engellemek olduğu yolunda görüşler dile getiriyorlar.


Viyana'daki Suriye toplantısı başladı


ABD askerlenin Kürt YPG ve Özgür Suriye Ordusu güçlerinin arasına yerleştirlerek, yerlerinin de Türkiye ve Rusya'ya bildirilmemesinin hava saldırılarına karşı caydırıcı rol oynaması bekleniyor.


Türkiye, Fırat nehrini geçmeleri halinde YPG güçlerini bombalayacağına dair uyarıda bulunmuştu.


Alanda asker bulundurmanın yanı sıra, ABD IŞİD pozisyonlarına yönelik hava saldırılarını daha da yoğunlaştımak amacıyla Türkiye'ye yeni savaş uçakları gönderecek.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS