Suriyeli tarafların Cenevre'de görüşmeleri sürüyor

Suriyeli tarafların Cenevre'de görüşmeleri sürüyor

Suriye'de yönetim ve muhalifler Cenevre'de masaya oturdu, görüşmeler sürüyor. Odak noktası siyasi geçiş süreci. Rejim, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceği konusunda taviz vermiyor. BM Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura, muhaliflerden siyasi geçiş sürecine yönelik öneriler aldı ve şimdi rejimin önerilerini bekliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 14 Mart'ta başlayan Suriye yönetimi ile muhaliflerin biraraya geldiği müzakereler Cenevre'de devam ediyor. Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi başkanlığındaki rejim heyeti ile muhaliflerin Müzakere Yüksek Komitesi arasında yapılan ve 24 Mart'a kadar sürecek dolaylı görüşmeler ilk defa kesintisiz olarak sürüyor.


Muallim: ''Esad kırmızı çizgimiz''


Anadolu Ajansı'nın haberine göre, görüşmelere Esad'ın akıbeti gölge düşürüyor. Suriyeli muhalifler rejim heyeti ile yüz yüze görüşmelere başlamak konusunda ısrar ederken, bunu reddeden rejim heyeti, görüşmeleri ciddiye almamakla eleştiriliyor. Muhalifler, Rusya'ya, Esad rejimine siyasi geçişe odaklanması ve müzakereleri ciddiye alması konusunda baskı yapması çağrısını her fırsatta yineliyor.


Suriyeli muhalefeti 14 Mart'ta Cenevre'ye ön şartsız katılacak


Görüşmelerin odak noktası siyasi geçiş süreci


Görüşmelerin odak noktası ise siyasi geçiş süreci. BM Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura, görüşmeler başlamadan önce siyasi geçiş sürecinin tek alternatif olduğunu ifade etmiş ve görüşmelerin çökmesi durumunda bildiği tek B planın savaşa geri dönmek olacağı uyarısında bulunmuştu.


PYD Cenevre'ye katılmazsa yerini kim alacak?


Suriyeli muhaliflerden siyasi geçiş sürecine yönelik öneriler alan BM, rejim heyetinden prensipleri bir kenara bırakmasını ve kendi önerilerini sunmasını bekliyor. Suriyeli muhalifler, geçen hafta, siyasi geçiş sürecine ilişkin de Mistura'ya, önerilerinin bulunduğu detaylı bir belge sunmuştu. De Mistura, muhaliflerin sunduğu belgeyi memnuniyetle karşılamış, belgenin oldukça detaylı hazırlandığını belirtmiş, rejim heyetini ise ilkeler üzerinde ısrarcı olmakla eleştirmiş ve rejim heyetine, siyasi geçiş sürecini nasıl gördüklerine ilişkin kendisine bir an önce önerilerini sunmaları çağrısı yapmıştı.


BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, ilk aşamada siyasi geçiş sürecine ilişkin hem Suriyeli muhalifler hem de rejimden alacağı önerilerle tarafları asgari bir ortak zeminde buluşturmayı hedefliyor.


İlk tur görüşmeler perşembe günü bitecek ve 10 günlük bir aranın ardından ikinci tur görüşmeler nisanda başlayacak. İkinci tur görüşmelerin de iki hafta sürmesi ve görüşmelere yine 10 günlük bir ara verilmesi bekleniyor. De Mistura 3. tur görüşmelerin ardından ise "net bir yol haritası" belirlemeyi amaçlıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS