Suriye'nin kuzeyinde Tel Abyad'ı da içeren yeni Kürt kantonu

Suriye'nin kuzeyinde Tel Abyad'ı da içeren yeni Kürt kantonu

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde yeni bir kanton ilan edildi. Yeni Kantona Haziran ayında IŞİD'in elinden alınan Tel Abyad bölgesinin de dahil olduğu açıklandı.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesinin Türkiye sınırı hattında bugüne kadar Afrin, Cizire ve Kobani kantonları ilan edilmişti. Şimdi bölgeden gelen haberlere göre, yeni bir kanton daha eklendi o hatta. Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kantonlarının sayısı 4 oldu.


20 başlıkta Rojava demokratik özerk bölgesi


Açıklama Suriyeli Kürtlerin yönetiminden geldi. rojava'daki kantonal Yönetimin Basın Sözcüsü Delil Osman'ın yaptığı açıklamaya göre, yeni ilan edilen kantona Tel Abyad da dahil.


Salih Müslim'in ağabeyinden PYD'ye suçlama


YPG güçleri bu bölgeyi Haziran ayında IŞİD ile yoğun çatışmaların ardından ele geçirmişti. Amerika liderliğindeki hava saldırıları sonrası bölge IŞİD'den temizlenmişti.


Kantonun tam olarak hangi tarihte ilan edildiği ya da adı belli değil. Tel Abyad'ın yaz aylarında YPG'nin eline geçmesiyle Cizire ve Kobani kantonları birleşmişti.


Tel Abyad'ın da dahil olduğu bu bölgenin de kanton ilan edilmesiyle Kürt güçler Suriye'nin kuzeyindeki denetimini sağlamlaştırmış oluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS