Suudi Arabistan, Husilerin attığı füzeyi 'Mekke'ye' diye duyurdu

Suudi Arabistan, Husilerin attığı füzeyi 'Mekke'ye' diye duyurdu

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Husiler tarafından Yemen'den Suudi Arabistan'a atılan füzeyi Mekke'ye 65 kilometre mesafedeki bir bölgede imha ettiği açıklandı.

Yemen'de BM'nin önerdiği 72 saatlik ateşkes başladı


Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberini aktaran Anadolu Ajansı'na göre, Koalisyon Güçleri Komutanlığı, Husilerin Yemen'in Sada vilayetinden Mekke yönüne attığı füzeyi, kente 65 kilometre mesafedeki bir bölgede imha ettiklerini duyurdu.


ABD, Yemen'de destroyerlerine atılan füzelerden İran'ı sorumlu tuttu


Füzenin, hava savunma sistemi tarafından engellendiği belirtilen açıklamada, olayda herhangi bir kaybın yaşanmadığı kaydedildi.


Yemen'de cenaze törenine hava saldırısı


Suudi Arabistan'ın Suriye iç savaşında, Irak ve Lübnan'da etkinliğini kırmaya çalıştığı İran'la karşı karşıya geldiği cephelerden biri olan Yemen'de Şii Ensarullah Hareketi'nin 2014 Eylül'ünde ayaklanarak başkent Sana başta olmak üzere ülkenin önemli bir bölümünü ele geçirmişti. Ardından önce istifa ederek ülkeyi terk eden Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi daha sonra görevinin başına dönebilmişti. 2015 Mart ayında da Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği Arap Koalisyonu, hava saldırılarına başlamıştı. Husiler de Suudi Arabistan'ın Yemen sınırındaki bölgelerine füze saldırılarıyla karşılık veriyor.


AP'den Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı


Suudi Arabistan'ın Husilere yönelik bombardımanında harabeye dönen ülkede binlerce kişi de hayatını kaybetti. Uzmanların "Suudilerin kazanması mümkün olmayan savaş" diye nitelediği Yemen'e Birleşmiş Milletler bir özel temsilci atadı. BM'nin aracılığıyla Husiler ile onları destekleyen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile Abdurrabu Mansur Hadi ve hükümet arasında görüşmeler yapıldı ve ateşkes çabaları gösterildi.


Yemen'e yönelik hava operasyonlarında hastane ve cenaze törenleri gibi sivil hedefleri vuran ve ülkede insani krizin derinleşmesine neden olan Suudi Arabistan, uluslararası kuruluşların da eleştirilerine muhatap. BM'nin raporlarına göre Suudilerin öncülüğündeki hava saldırılarında 3800 Yemenli sivilin öldüğünü bildirmişti. Savaş nedeniyle gıda yoksunluğunun başgösterdiği Yemen'le ilgili BM Dünya Gıda Programı, "bir nesli sonlandırabileceği" uyarısında bulunmuştu. Suudilerin öncülüğündeki koalisyonun uluslararası hukuku ihlal ettiği yönünde bir uyarıda bulunan Avrupa Parlamentosu da Şubat ayında bu ülkeye silah ambargosunu öngören bir karar almıştı.


Dışişleri'nden Mekke'yi hedef alan füze saldırısına kınama


Dışişleri Bakanlığı, Yemen'de Hutilerin Mekke'yi hedef alan füze saldırısını kınadı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırının Suudi güvenlik güçleri tarafından engellenmiş olmasından memnuniyet duyulduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Müslümanlar için en kutsal mekanlardan biri olan Mekke'nin Huti milislerince balistik füze saldırısıyla hedef alınmasını şiddetle kınıyoruz. Saldırının Suudi güvenlik güçleri tarafından engellenmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS