Taliban'da liderlik krizi

Taliban'da liderlik krizi

Taliban'da liderlik krizi

Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in ölümünün ardından Molla Mansur'un bu göreve getirilmesine itiraz eden örgütün Katar'daki siyasi büro başkanı Seyyid Tayyip Aga istifa ettiğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taliban'ın Katar'ın başkenti Doha'daki siyasi bürosu, Aga'nın, Mansur'un liderliğini kabul etmediği için görevi bıraktığını açıkladığı istifa metnini yayınladı.

Aga, açıklamasında, Taliban'ın geçen hafta hayatını kaybettiği açıklanan lideri Molla Ömer'in ölümünün iki sene boyunca gizlenmesinin "tarihi bir hata" olduğunu belirtti. Taliban, Molla Ömer'in ölümünün ardından onun adına resmi açıklamalar yayınlamıştı.

Aga, Mansur'un seçimine yönelik, "yurt dışındaki insanlar tarafından yurt dışında birisinin seçimi, tarihi bir hata" değerlendirmesinde bulundu. Aga, liderlik seçiminin ülke dışında yapılmasının kötü sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

Taliban'ın yeni liderinden ilk mesaj

Molla Ömer'in ölümünün ardından yeni Taliban lideri belli oldu

Afganistan'dan Taliban lideri öldü açıklaması

Aga, istifa metninde ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Gelecekte ülke ve halkla ilgili beklenen ihtilaflardan sakınmak, Allah, vicdanım ve Emiru'l Müminin Molla Ömer Muhammed'in vizyonu, politikaları önünde suçlu olmamak ve kendi başarılarıma leke sürmemek için derin teffekkür ve karar sürecinin ardından, tüm iyi niyetimle siyasi büro başkanlığı ve siyasi işler başkanlığı görevimden istifa etmeye karar verdim. Bundan böyle, hiçbir mesaj, açıklama, karar ve İslami Emirliğin işleriyle ilişkili değilim. Mevcut ihtilaflı durumda kimseyi desteklemiyorum. Taliban ancak bağımsızlık, ülke çapında barış, adalet ve İslami sistem için çalışmalı. Yabancıların çıkarlarına hizmet etmemeli. Yönetim kadrosuna bağımsızlıklarını koruma ve yeni liderin atanmasında bağımsızca düşünme tavsiyesinde bulunuyorum."

Afganistan'ın Kandahar bölgesinde doğan Aga, bir önceki lider Molla Ömer'e en yakın isimlerden birisiydi. Aga, aynı zamanda Taliban'ın Afganistan'la barış görüşmelerindeki baş müzakerecilik görevini yürütüyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taliban sözcülüğünün yeni lider olarak Molla Mansur'un seçildiğini açıklamasına rağmen Taliban Yüksek Konseyi, haberleri reddetmiş ve taziyelerden sonra yeni liderin seçileceğini duyurmuştu.