Tatil yapmayı düşünenler dikkat! İşte koronavirüs sürecinde bilmek isteyeceğiniz her şey

Tüm dünyanın korona salgınıyla uğraştığı bu yıl, oteller tatilciler için ne gibi önlemler alıyor? Oda-ev kiralamak istemeyenlere tekne, karavan ya da kamp tatili iyi bir seçenek olur mu? Deniz suyundan virüs kapar mıyız? Havlumuzu şezlonga serebilir miyiz? Hürriyet'ten İpek İzci, alanında uzman 18 isme 'gönül rahatlığıyla tatil yapma'nın şifrelerini sorduk.Bu yaz koronavirüse yakalanma endişesi olmadan tatil yapabilecek miyiz?

- Bu mümkün ama çok ciddi önlemler alınması gerekecek. Sahile inerken kalabalığa rastlama ihtimalimize karşı mayoyla maske takacağız. (Haluk Bilen)

- Salgın, insanların stres düzeyini arttırdı. Ayrıca tatile, gezip görmeye yönelik bir özlem oluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından otel lobilerinden odalara, yemek alanlarından plajlara bir dizi önlem belirlendi. Salgın sürecinin bitmesi durumunda temmuz ve ağustosta iç turizmde hareketlenme öngörüyoruz.
(Firuz Bağlıkaya)

- Turizm sektöründeki iki-üç yıllık yavaşlamanın ardından 2019’da başlayan yükseliş 2020’nin ilk iki ayında da devam etmişti. Bu yıla en iyi yıllarımızdan biri olma beklentisiyle başlamıştık. Ama öngörülemeyecek bir durum oldu. Haziran ortasından itibaren normalleşme yolunda ilk adımların geleceğini umut ediyoruz. (Müberra Eresin)

Uzmanlar "Deniz-havuz suyundan değil, sosyal mesafenin bozulmasından korkun" diyor.

Bu yıl yabancı turistle karşılaşacak mıyız?

Yabancı turistleri ağırlayan şirketler uçuşların riskli ve daha pahalı olması nedeniyle Türkiye’ye arabayla gelebilen, daha yakın komşularımızı hedefleyecek. ABD’li turisti burada görmek artık çok kolay değil. Ama Rusya ve Ukraynalılar gözükara turisttir. Onların yine de geleceğini düşünüyorum. (Cem Polatoğlu)

Tatil anlayışımız baştan aşağı değişecek mi?

- Küçük gruplarla yapılan mavi turlar, butik oteller, kamp ve karavan tatilleri bu yaz daha çok talep görecek. Arabayla yakın mesafelere yapılabilecek seyahatler de artacaktır. Günübirlik veya iki-üç günlük kısa kültür turlarına da yönelme olacaktır. (Firuz Bağlıkaya)

- Bundan böyle hijyen kurallarının ve sosyal mesafenin öne çıktığı bir turizmden söz edeceğiz. ‘Her şey dahil' turizm konsepti gündemimizin dışında. Plajlarda belirli kurallar geçerli olacağından çoğu insanın bakir koylara, kamp alanlarına ve tekne tatiline yöneleceğini düşünüyorum. Bu sezon büyük olasılıkla Bodrum’un keşfedilmemiş koyu kalmaz. (Ahmet Aras)

- Dalış turları, kuş gözlemciliği, köy ve mağara turizmine ilgi artacaktır. (Cem Polatoğlu)

Otelde konaklamak isteyenler seçimini neye göre yapmalı?

Oda sayısı yüksek tesisler yerine en fazla 10-15 odalı, hijyen açısından güvenilir, kişisel alanı geniş, bahçesi, özel havuzu olan tesisleri tercih edin. Kendi mutfağı olan apart otelleri ve villaları da öneririm. (Ayşe Kaynarcalı)

Popüler, dolayısıyla da kalabalık tatil beldeleri dışında nereleri tercih etmeli?

- Araba veya karavana atlayın, Çanakkale’den Muğla’ya, oradan da Manavgat-Side’ye... Sahillerde zaman geçirin. Yeni yerler keşfetme zamanı çoktan gelmişti. Virüs kendi yapamadığımızı bize zorla yaptıracak. (Haluk Bilen)

- Ege sahilleri, Ayvalık, Kaz Dağları, Datça, Selimiye, Fethiye, Dalyan, milli parkların olduğu ormanlık bölgeler, Karadeniz yaylaları... Hepsi tatil planlarınız için harika yerler. (Ayşe Kaynarcalı)

- Kuzey Ege’nin çok gündemde olacağını düşünüyorum. Örneğin, Adatepe ve Assos. (Saffet Emre Tonguç)

Uçak bileti fiyatları artar mı?

Ek önlemler ek maliyet olarak yansıyacak. Bu da evet, bilet fiyatlarını yükseltecek. Yeniden uçmak biraz daha üst gelir grubu için mümkün olacak. (Tolga Özbek)

Uçak ve otobüs yolculuğu yapmadan önce firmalardan hangi belgeleri talep etmeliyiz?

Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Uçaklar için bir hafta-10 gün içinde yeni uygulamalar başlayacak, bir sertifika oluşturulacak. Terminal işletmecileri ve havayolları bu sertifika olmadan uçuş gerçekleştirmeyecek. Terminallere yolcu kesinlikle maskeyle alınacak. Kapıda, güvenlik kontrolü sırasında termal kameralarla ateş ölçümü yapılacak. Check-in işlemlerini de dokunmadan yapacaksınız. (Tolga Özbek)

Turistlerin hasta veya taşıyıcı olup olmadığını nasıl bileceğiz?

Havayolları uluslararası geçerliliği olan testler isteyecek. Önümüzdeki dönemde Türkiye’ye gelen turistlere de test yapılacak. (Tolga Özbek)

Büyük oteller tatilcilere neler sunuyor?

- Otellerin tam kapasite çalışmasına izin verilmeyecek. Odaların ve restoranların belli bir yüzdesi aktif halde olacak. Çalışanlar maske takacak. Sahildeki şezlongların, restorandaki masaların arasında daha çok mesafe bırakılacak. (Haluk Bilen)

- Nisanda üyemiz olan konaklama tesislerinin ve turizm işletmelerinin çalışanlarına yönelik çevrimiçi ve ücretsiz ‘COVID-19 ve Hijyen Eğitimleri’ni başlattık. Genel ve kişisel hijyen, mutfak hijyeni, gıda güvenliği, tekstil hijyeni, kimyasalların güvenli kullanımı, kırılma ve kayıpların önlenmesi olmak üzere altı temel başlıkta gerçekleştirilen eğitimleri tamamlayan katılımcılara sertifika veriliyor. Yoğun talep üzerine eğitimleri bu ay tekrarlayacağız, toplam 1500 çalışana eğitim vermiş olacağız. (Müberra Eresin)

Otellerin daha az tatilci ağırlayacak olması oda fiyatlarına yansıyacak mı?

İnsanlar yazın yüksek rakamlar ödemeye alışkın ama normalin de üstüne çıkılması mantıklı olmaz. Zaten herkes otellere soru işaretiyle yaklaşacak. Fiyatlar artarsa yanlış strateji olur. (Haluk Bilen)

Uçak mı hususi araç mı?

- Bence hususi aracınızı tercih edin. Böylelikle merkeze biraz daha uzak olan butik otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. (Haluk Bilen)

- Havalimanına daha erken gitmek zorunda kalacağız, belki aşı raporu istenecek... Uçmak bir süre daha zahmetli olabilir. (Saffet Emre Tonguç)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS