Telegraph: ''Kürtler Suriye'de devletçiklerini biçimlendirdiler''

Telegraph: ''Kürtler Suriye'de devletçiklerini biçimlendirdiler''

İngiliz Telegraph gazetesi, Ortadoğu parçalara ayrılırken, Rojava'da yeni bir tür oluşumun dünya tarafından yavaş yavaş kabullenildiğini belirtiyor ve bu oluşumun "kabul edilmemiş, resmi olmayan bir devletçik" olduğunu yazıyor.

Gazetenin Rojava'dan bildiren muhabiri Sofia Barbarani imzasını taşıyan haberde özetle şöyle deniyor:


"En son Tel Abyad'ın fethi ile üç kantondan ikisinin, Kobani ve doğusundaki Jezire'nin, artık birbirine dokunuyor olması özerklik için daha büyük bir avantaj anlamına geliyor."


"Suriyeli Kürtlerin liderlerinden Ekrem Hasso, 'Kendi kendimizi yönetmeye başladığımızdan beri üç kantonun başındakiler arasında koordinasyon vardı. Bu koridorun açılması ile koordinasyon daha da iyi hale gelecektir' diyor."


"O, (Hasso) bir devletin birçok avantajını her şeyiyle biliyor. İhracatlardan tehditle vergi alıyor, koyunlar ve ürünlerle dolu kamyonların Irak'taki komşu Kürt Bölgesi'ne gitmek üzere Fırat'ı geçmek için oluşturdukları uzun bekleme kuyrukları bunu kanıtlıyor.


"Hükümet, yerel çiftçilerden buğday ve diğer tarım ürünlerini satın alıp depoluyor ve daha sonra bunları Suriye ya da Irak'taki başka yerlere satıyor."
Haberde, Suriyeli Kürtlerin aynı zamanda kendi petrol ihtiyaçlarını da bölgenin yollarında sıralanan eşeklerle tedarik ettikleri aktarılıyor.
Haber şöyle devam ediyor:


"Kobani'deki umutsuz savaşta, Suriyeli Kürtlerin hakim durumdaki siyasi partisi PYD ve onların erkek ve kadın savaşçıları olan YPG ve YPJ, ama özellikle de kadın savaşçıları ilk kez uluslararası ün kazandılar."


"PYD, kısmen Batı ile iyi ilişkileri sağlama almak amacıyla, Türkiye'yi kızdıracağı için,  bağımısız devlet arayışında olduğunu söylemeyi reddediyor."


"Royal United Service Institute'dan Michael Stephens, karmaşa Suriye'yi daha da çok sardıkça, bu durumun değişebileceğini söylüyor. 'Suriye parçalanmaya devam edebilir ve PYD amaçladığından daha da fazlasını elde etmiş olabilir ki bu da fiilien bağımsız bir devletin oluşmasıdır."


"Kürtler etnik ve dini bakımdan kapsayıcı diye tanınmladıkları politakaları ile gurur duyuyorlar. Jezire'de Hesso'nun yardımcısı, Elizabeth Gawrie adlı Katolik Süryani bir kadın."


"Ancak son gelen haberlerde, YPG,  Kürt olmayan vatandaşları yerlerinden kovmak ve etnik temizlk yapmakla suçlanıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS