Televizyondan öğrenmişler! Kraliyet çiftinin ayrılık kararına Kraliçe'den ilk tepki

İngiltere'de Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın Kraliyet ailesinin 'üst düzey' üyeliğini bırakacaklarını açıklaması dünya basınında şok etkisi yarattı. Karar sonrası Buckhingam Sarayı da açıklama yaptı. İngiliz basını ise Kraliyet üyelerinin kararı televizyondan öğrendiğini açıkladı.Kraliyet ailesinin popüler çifti Sussex Dükü Harry ve Düşesi Meghan sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada "Kraliyet ailesinin üst düzey üyeliğinden çekilmeyi ve mali açıdan bağımsız olmak için çalışmayı planlıyoruz. Bunu yaparken Kraliçe'ye tam desteğimizi vermeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.
Sussex Royal adı altında hayır kurumu kurmayı planladıklarını da açıklayan çift, 'heyecan verici' kararın detaylarını zaman içinde paylaşmayı sürdüreceklerini de ifade etti.

Karara ilişkin ilk tepki ise Kraliçe adına Buckingham Sarayı'ndan geldi.

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada "Duke ve Sussex Düşesi ile konu hakkındaki görüşmeler başlangıç aşamasındadır. Farklı bir yaşam arzularını anlıyoruz, ancak bunlar üzerinde çalışılması zaman alacak karmaşık konular" ifadeleri kullanıldı.

Olay sonrası BBC ve diğer İngiliz basın kuruluşları ise kraliyet ailesinin hiçbir üst düzey üyesinin bilgilendirilmediğini açıkladı.

İngiliz basınına göre Kraliçe, Prens Harry'nin babası Prens Charles, abisi Prens William hiçbir şekilde önceden bilgilendirilmedi.

Prens Charles ve Prens William'ın kararı televizyon ve sosyal medyadan öğrendikleri ve çok kırıldıkları ifade edildi.

Buckingham Sarayı'nın bu tutum ve şok açıklama karşısında 'hayal kırıklığına uğradığı ve incindiği' iddia edildi.

Öte yandan çiftin mali açıdan bağımsız olma konusunda çalışmalar yürüteceği ancak vergi mükelleflerinden yıllık 2 milyon sterline yakın paranın güvenlik ve yol hizmetleri için kendilerine gideceği belirtildi.

'Sussex Royal'in isim hakkını satın almışlardı
Sussex Dükü Prens Harry ve Düşesi Meghan Markle, geçtiğimiz aylarda da 100’den fazla ürün için kraliyet unvanları olan 'Sussex Royal'in isim hakkını satın almıştı.

Bu yılın Haziran ayında gerçekleştirilen başvuru sonrası çift ayakkabı, tişört, ceket, pantolon, gömlek, elbise, çorap, defter gibi ürünlerde marka adını tescil ettirmişti.

Çiftin 'Sussex Royal' markasını ilerleyen zamanlarda global çapta 'imparatorluğa' dönüştürmeyi planladığı ve ayrılık kararı ile de bu süreci başlatmayı düşündükleri belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS