Times iddiası: ABD ile Türkiye arasında Menbic anlaşmazlığı yaşanıyor

Times iddiası: ABD ile Türkiye arasında Menbic anlaşmazlığı yaşanıyor © AFP

ABD'nin Türkiye'den IŞİD militanlarının geçişine engel olmak için, IŞİD kontrolündeki Menbic'le arasındaki yolları kapatmasını istediği ve Washington'ın o bölgeye Suriyeli Kürtlerin yerleşmesinden yana olduğu iddia edildi.

BBC Türkçe'de yer alan ve The Times gazetesine dayandırılan haberde,

, Brüksel saldırılarından sonra ABD'nin "Menbic Boşluğu"nun kapatılması için Türk hükümetini ikna etmeye çalıştığını yazıyor ve şöyler diyor:

"Brüksel'deki terör saldırılarının ardından Amerika Türk hükümetini 'Menbic Boşluğu'nun kapanmasına destek olması ve çoğu Kürtlerden oluşan iyi eğitimli Suriye Demokratik Güçleri'nin yolu kontrol etmelerine, yabancı savaşçı ve silah geçişlerini durdurmalarına izin vermesi için ikna çabalarını yeniledi."

Gazete, Türkiye'nin ABD'ye İncirlik üssünü açmasına rağmen iki ülke arasındaki en büyük anlaşmazlığın da Kürtlerle ilgili olduğunu belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

"Türk hükümeti hala ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması için ısrar ediyor. ABD Başkanı Obama da bununla ilgili tüm önerileri reddetti. Mıenbic Boşluğu'yla ilgili anlaşmaya varılana kadar Amerika'nın yabancı savaşçıların geçişini havadan gözetlemek dışında başka alternatifi yok."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS