Trump "çok uzun sürebilir" demişti, rekor kırıldı!

Trump "çok uzun sürebilir" demişti, rekor kırıldı! © Reuters

ABD'de duvar tartışmalarıyla başlayan hükümetin kapanması krizi ülke tarihinde rekor kırdı. Trump'ın rest çektiği bütçe krizinde rekor kırıldı, ABD tarihindeki en uzun hükümet kapanması gerçekleşti. Peki hükümetin kapanması ne anlama geliyor? Bundan sonra neler olacak?

ABD'de Demokratlar ile Başkan Trump arasında Kongre'de yaşanan 'Meksika duvarı ödeneği' tartışmaları krize yol açtı, ülkede federal hizmetlerin durdurulmasına neden oldu.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde eden Demokratlar, Trump'ın sınıra duvar örülmesi için talep ettiği 5,7 milyar dolarlık bütçe desteğini vermeyi reddetti.

 Trump ise geri adım atılmayacağını bildirerek sınır güvenliği uğruna hükümeti kapatmaktan 'gurur' duyacağını belirtti ve bu kapanmanın "çok uzun sürebileceğini" ifade ettti. Kriz Cumartesi günü 22 gün ile rekor kırdı ve ABD tarihindeki en uzun kısmi hükümet kapanması gerçekleşti. Daha önce rekor 5 Aralık 1995 - 6 Ocak 1996 tarihlerinde 21 gün ile Clinton dönemine aitti.

Peki hükümetin kapanması ne anlama geliyor, ABD'de nelerin kısıtlanmasına yol açıyor, asıl sorumlu kim? İşte yanıtı...

Hükümetin kapanması ne anlama geliyor?

ABD kanunlarına göre, Kongre'nin mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylaması gerekiyor. Onaylanmazsa da geçici bütçelerle bu aranın kapatılması şart. Onaylanmayan dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kısmi olarak kapanıyor.

Bu olay, federal hükümetin muaf olmayan, kritik hizmetler dışında bütün faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor. Bu süreçte kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılıyor, yalnızca istihbarat kurumları, doktor ve hemşireler, hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kişiler görevlerine devam edebiliyor.

ABD ilk olarak ne zaman hükümet kapandı?

ABD ilk hükümet kapanması 30 Eylül 1976 - 11 Ekim 1976 yılları arasında yaşandı. O dönem ABD'de başkanlık koltuğunda oturan isim Cumhuriyetçi Gerald Ford'du. Bir önceki başkan Nixon'ın istifa etmesiyle koltuğa geçen Ford, Kongre'den geçen bütçe tasarısını veto etti ve federal hükümetin 10 gün kapanmasına yol açtı.

Hükümetin kapanmasında rekor kimin elinde? 

Kariyerine oyunculukla başlayan eski ABD Başkanı Ronald Reagan, hükümetin kapanması rekorunu elinde bulunduruyor. Reagan döneminde 1981,1982,1983,1984,1986 ve 1987 yıllarında toplam 8 kez federal hükümet kapandı. Ancak Trump çektiği restlerle 2020 seçimlerine kadar Reagan'ı geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Zira Trump 2016'da hükümetin başına geçmesinden bu yana şimdiden 3 kez hükümet kapandı.

Diğer başkanlar Jimmy Carter döneminde 5, Baba Bush döneminde 1, Clinton döneminde 2, Obama döneminde ise 1 kez hükümet kapandı. Oğul Bush dönemi ise hükümetin hiç kapanmadığı dönem olarak tarihe geçti. 

Hükümetin kapanması ABD'de neleri değiştiriyor?

Yapılan araştırmaya göre hükümetin 1 hafta kapanmasının ABD ekonomisine maliyeti 6,5 milyar dolar

Hükümetin kapanması süreci boyunca milli parklar, devlete ait müzeler kapalı oluyor. Bu da milyonlarca turistin ve milyonlarca dolarlık gelirden mahrum kalınması anlamına geliyor. 

Bu durum aynı zamanda turistlerin ülkeye girişini de kısmi olarak etkiliyor. Konsoloslukların da durumdan etkilenmesi sebebiyle her gün on binlerce başvuru alınamıyor.

Temizlik hizmetleri de gerçekleşemediğinden dolayı ülkede sokaklar, halka açık parklar çöple doluyor bu da sağlık açısından ayrı problemlere yol açıyor.

Demokratlar tarafından Senato ödenekleri komitesi hakkında geçtiğimiz yıllarda hazırlanan bir rapora göre, bir kapatma gerçekleşirse yaklaşık 800.000 federal çalışan ücret ödenmesi duracak, bunlardan yaklaşık 380.000 tanesi çalışmayı bırakacaktı. Bu listenin dışında kalan 420 bine yakınının kapatma gerçekleştiğinde çalışacağını bildirmesi gerekecek, ancak süreç devam ettiği sürece de ödeme çekleri almayacak.

Hükümetin kapanması nasıl ve ne zaman sona erer?

Kongre ve Başkan harcama anlaşması konusunda ortak paydada buluşabilir ve anlaşabilirlerse kriz sona erebilir ancak Trump'ın bu konuda geri adım atmaya niyeti yok.

Hükümetin kapanmasında kim sorumlu?

Donald Trump bu durumdan Demokratları sorumlu tutsa da ABD Başkanı geçtiğimiz günlerde "Size söyleyeyim, hükümeti sınır güvenliği için kapattığım için gurur duyuyorum"  açıklamasında bulunmuştu.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS