Trump'ın damadı İsrail ziyaretini iptal etti

Davos’ta bulunan ABD heyetinde bulunan Beyaz Saray Danışmanı Jared Kushner, planlanan İsrail ziyaretini iptal ederek ABD’ye döndü.ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve aynı zamanda başdanışmanı olan Kushner, İsrail ziyaretini iptal etti.

Bu iptalin arkasında ise Beyaz Saray’ın İsrail’in Batı Şeria ilhakına karşı olduğuna yönelik yaptığı açıklamanın etkisi olduğu düşünülüyor.

İSRAİL BASINI DA YAZDI

Israil Today, Dünya Ekonomik Forumu sebebi ile Davos'ta bulunan Kushner ve Kushner'in ABD Ortadoğu Özel Elçisi Avi Berkowitz'in İsrail ziyaretinden vazgeçerek Trump'ın uçağı ile ülkesine geri döndüğünü yazdı.

Jerusalem Post’a konuşan Trump hükümetinden üst düzey bir yetkili ise ziyaretin 'kötü hava koşulları' nedeniyle iptal edildiğini ve beklenen ziyaretin ne zaman olacağını bilmediklerini belirtti.

BEYAZ SARAY İLHAK İSTEMİYOR

İsrail basını Trump'ın, İsrail-Filistin sorununa “çözüm getirebilmek” amacıyla hazırlanan, Yüzyılın Anlaşması olarak değerlendirilen İsrail’in Ürdün Vadisi’ni ilhak etme projesine karşı çıktığını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, İsrail'de 17 Eylül 2019'da yapılan erken seçimden hemen önce, Batı Şeria'da bulunan Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadinde bulunmuştu.

Mavi-Beyaz İttifakı lideri Beny Gantz, Ürdün Vadisi'ne giderek 2 Mart'ta yapılacak seçimleri kazanması halinde bölgeyi "İsrail'e ilhak edeceğini" belirtmişti. Başbakan Netanyahu da dün akşam başlattığı seçim kampanyasında Ürdün Vadisi'ni "ilhak" vaadini tekrar etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS