Trump'ın ses kaydı ortaya çıktı: ABD'de gerginliği tırmandıracak sözler!

ABD'de bir polisin, siyahi George Floyd'u öldürmesinin ardından başlayan protestolar tırmanıyor. Donald Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu. Ancak Trump'ın ortaya çıkan ses kaydı ise asıl olay oldu.Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında ABD başkanı olarak görevinin ülkeyi ve halkını korumak olduğunu vurgulayan Trump, "Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd'un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi" dedi.

Öte yandan sokaklardaki şiddet olaylarına dikkati çeken Trump, "Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

Trump, "Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika'nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var." dedi.

Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, "Mevcut tüm federal, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum." ifadesini kullandı.

ABD lideri Beyaz Saray'dan yürüyerek çıktı, Lafayette Parkı'ndan geçip karşı taraftaki St. John's Episcopal Kilise'ne gitti. İncil'le gazetecilere poz veren ABD Başkanı, "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız" diye konuştu. Ancak asıl olay Trump'ın ortaya çıkan ses kayıtları oldu.
Trump’ın Pazartesi günü ülke çapındaki valilerle yaptığı telekonferansın ses kaydını CBS News yayınladı.

Kayıtta, Trump'ın 'zayıf' davranmakla suçladığı valilere protestolara karşı daha sert önlemler almaları talimatını verdiği duyuluyor.

Ses kaydında Trump "Hakimiyet kurmak zorundasınız, eğer hakimiyet kurmuyorsanız vaktinizi boşa harcıyorsunuz. İnsanları tutuklamak zorundasınız, insanları takip etmek zorundasınız, onları 10 yıl hapse atmalısınız ki o zaman bir daha böyle bir şey görmeyelim" derken duyuluyor.

PENTAGON ENDİŞELİ

Öte yandan CNN'e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Trump'ın ülkede günlerdir süren protestoları bastırmak için ABD ordusunu devreye sokacağını açıklamasının, Pentagon'da bazılarında "derin ve büyüyen bir rahatsızlık" yaratttığını ifade etti.

CNN, adı gizli Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, bazı ordu yetkililerinin Trump'ın çağrısı karşısında "çok temkinli" olduğunu, valiler çok açıkça ihtiyaç duyduklarını belirtmezlerse muvazzaf askerlerin şehirlere konuşlandırılmasının henüz gerekli olmadığını düşündüklerini aktardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS