Son dakika... Trump'tan sürpriz İran kararı

  1. Dünya
Video: Son dakika... Trump'tan sürpriz İran kararı
ABD Başkanı Donald Trump’ın, <a class="in-news-link" href="/iran" target="_blank" title="İran haberleri">İran</a>'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini, son kez uzatma kararı aldığı açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini, son kez uzatma kararı aldığı açıklandı.

Trump’ın İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koymayacağı ve nükleer anlaşmanın şimdilik devam edeceği belirtildi.

Amerika'nın Sesi sitesinde yer aslan haber göre; Trump yönetiminden bir yetkili, İran anlaşmasının güçlendirilmesi için 120 gün içinde bir ek metin oluşturulmazsa, ABD’nin tek taraflı olarak çekileceğini söyledi.

Buarada Maliye Bakanlığı 14 İranlı kişi ve kuruluşa yeni yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Yetkili, bir Beyaz Saray'ın açıklaması beklenen kararın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R McMaster'la Trump arasında uzun görüşmeler sonunda alındığını belirtti.

Yetkiliye göre Trump bu görüşmede, nükleer anlaşmanın ABD’yi zayıf konuma düşürdüğünü; ancak anlaşmanın koşullarını sertleştirmek için şimdilik çekilmediğini savundu.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS