Tunus’ta tartışmalı anayasa referandumu

Tunus’ta tartışmalı anayasa referandumu

Tunus’ta tartışmalı anayasa referandumu

Arap Baharı’nın doğum yeri Tunus’ta halk, tartışmalı anayasa değişikliği için sandık başına gitti. Değişikliğin ise geçmesi bekleniyor. Meclis, referandumdan sonra da 17 Aralık’a kadar kapalı kalacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta 30 Haziran’da kamuoyuna duyurulan 142 maddelik anayasa taslağının oylanması için dün sandıklar kuruldu. Cumhurbaşkanı Kays Said’in parlamento ve hükümeti görevden uzaklaştırmasının birinci yıl dönümüne rastlayan referandum, Said iktidarı için en ciddi sınama niteliğinde. Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021’de meclisi kapatmış, 22 Eylül 2021’de ise yetkilerini genişleterek yürütmeyi tamamen kendi eline almıştı. Meclis, referandumdan sonra da 17 Aralık’a kadar kapalı kalacak.

TEK ADAM ELEŞTİRİSİ

Geçmesine kesin gözüyle bakılan yeni anayasa, 2011’deki Arap Baharı protestolarının ardından üç yıl süren siyasi kargaşa döneminde tartışılan ve Ocak 2014’te 200’den fazla milletvekilinin onayıyla kabul edilen metnin yerini alacak.

 

Hürriyet'te yer alan habere göre yeni anayasa Said’e neredeyse kontrolsüz yetkiler verdiği ve diktatörlüğe geri dönme riski içerdiği için eleştiriliyor. Değişiklik ile cumhurbaşkanı; ordunun başına geçecek, meclis onayı olmadan bir hükümet atayabilecek. Cumhurbaşkanını görevden almak ise neredeyse imkânsızlaşacak.

KATILIM ÇOK DÜŞÜK

Yaklaşık 9.3 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, referandumun geçerli sayılabilmesi için bir katılım oranı sınırlaması yok. Dün akşam saatlerinde katılım sadece yüzde 13.6 civarındaydı. Destekçileri, politik tartışmaların 2011’den beri ekonominin iyileşme göstermediği ülkeyi yıprattığını savunuyor. Oy kullanma süreci dün akşam sona ererken, sonuçların ilanının çarşamba gününü bulması bekleniyor.