Türk diplomasisi İngiliz basınında

Türk diplomasisi İngiliz basınında

Türk diplomasisi İngiliz basınında

Ukrayna-Rusya krizinde Türkiye’nin diplomatik rolü dış basında da yankı buldu. İngiliz The Guardian gazetesi, son barış görüşmelerine ilişkin bir analiz haber yayımladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, Kiev ve Moskova'yı barış için bir araya getirdi. Dünya, bu önemli adımı konuşuyor.

İngiliz The Guardian Gazetesi, Türkiye'nin barış görüşmesine ev sahipliği yapacak ölçüde hem Ukrayna'nın hem de Rusya'nın saygısını gördüğünü yazdı.

Analiz haberde, Türkiye'nin birçok ülkeyi geride bırakarak Rusya ve Ukrayna arasında ara buluculuk konusunda baş rolü üstlendiği belirtildi. Türk diplomasisinin prestijinin arttığı, somut sonuçlar alınabileceği vurgulandı.

 

TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Ukrayna'nın, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkeleri garantör ülke olarak görme talebine dikkat çekildi.

TRT Haber'in aktardığına göre yazıda, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Doha'da yaptığı "Türkiye'nin kendi bakış açısı var, bu savaşa nelerin sürüklediği dikkatle incelenmeli" açıklaması hatırlatıldı.

Rusya ile herkesin köprüleri yakmaması, Türkiye'nin görüşmelere devam etmesi gerektiğine dair sözleri hatırlatıldı.

Haberde, Türkiye'nin hedeflediği Putin-Zelenskiy görüşmesinin gerçekleşmesi halinde bunun önemli bir adım olacağının altı çizildi.

Yazının devamında “Rusya-Ukrayna savaşında arabuluculuk yapmak için yarışan ülkeler arasında Türkiye, kazanan olarak ortaya çıktı” ifadeleri yer aldı.

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar:

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar: