hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk jetlerinin Suriye'de yine uçamamasının nedeni belli oldu

  Türk jetlerinin Suriyede yine uçamamasının nedeni belli oldu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Fırat Kalkanı Operasyonunda El Bab'a ilerleyen Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) destek veren Türk jetlerinin 6 gündür uçamamasının nedeni belli oldu. El Bab'a kendisi bir operasyon planlayan Şam yönetimi, Rusya'nın da onayıyla Suriye hava savunma sisteminiyle Türk jetlerini önlüyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, hava desteğiyle alakalı bir sorunun olmadığını belirterek, "Bir ara Rusya'nın bu konuda bir tedbiri vardı. Şimdi o da kalktı. Gerekli hava desteği şu anda veriliyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fırat Kalkanı Operasyonunda 6 gündür havalanamayan Türk jetlerine, El Bab'a kendisi bir operasyon planlayan Suriye'nin hava savunma sistemini Rusya'nın da onayıyla Türkiye'ye karşı aktif hale getirmesi olduğu ortaya çıktı. Konuya ilişkin bugün konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, "Bir ara Rusya'nın bu konuda bir tedbiri vardı. Şimdi o da kalktı. Gerekli hava desteği şu anda veriliyor" dedi.

  Fırat Kalkanı'nda son durum: El Bab alınmak üzere

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin, hem DEAŞ’ı çıkarmak, hem de PYD/YPG unsurlarının Afrin ve Menbiç’i birleştirme hamlesini önlemek için El Bab’a batı ve kuzeydoğudan ilerlemesinden sonra bölgedeki ilginç gelişmelerden birisi de Türk jetlerinin Suriye’nin kuzeyinde uçuşlarının yine engellenmesi oldu. Türk savaş uçaklarının 12 Kasım’da DEAŞ’a yönelik yoğun hava harekatından sonra 6 gündür taarruz yapmaması dikkat çekti.

  Orgeneral Akar sınırdan video-konferans ile Irak ve Suriye emri verdi

  Hürriyet'in haberine göre, Türk jetlerinin Suriye’nin kuzeyine havalanmamasının arkasında yine Suriye’nin füze tehditinin olduğu belirtiliyor. Şam rejiminin El Bab’ı almak için kapsamlı bir hava operasyonu planlandığı, bu nedenle Türk uçaklarının operasyon yapmasına Rusya’nın da onayını alarak izin vermediği değerlendiriliyor. TSK’dan yapılan Fırat Kalkanı açıklamasında Türk uçaklarının dün de havalanmadığı bildirildi. Koalisyona ait uçakların da ÖSO’nun El Bab’a ilerleyişine hava desteği vermediği de Fırat Kalkanı açıklamasına yansıdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk jetleri 19 Ekim’de PYD’ye yönelik ağır hava taarruzundan sonra Suriye’nin füze tehditleri nedeniyle yaklaşık 3 hafta hava harekatı yapamamıştı. Bu sorun Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 1 Kasım’da Moskova’da Rus mevkidaşı Orgeneral Valeri Gerasimov’la görüşmesinde giderilmiş ve uçaklar 12 Kasım’da Cerablus’un güneyindeki DEAŞ hedeflerini vurarak 18 DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirmiş, örgütün birçok barınak ve komuta merkezini imha etmişti.

  Öte yandan Suriyeli askeri yetkililerin uçaklarla, El Bab’da yaşayan sivil halka kısa sürede operasyonun başlayacağına dair havadan bildiriler atıldığı açıklamasını, güvenlik kaynakları da doğruladı.

  'Bir ara Rusya'nın bir tedbiri vardı'

  El Bab operasyonuna ilişkin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da bugün düzenlenen Roketsan 302 mm Güdümlü Füze ve Silah Sistemi teslim töreninin sonrasında konuştu. Son dönemde hava desteğiyle alakalı bir sorunun olmadığına işaret eden Bakan Işık, "Bir ara Rusya'nın bu konuda bir tedbiri vardı. Şimdi o da kalktı. Gerekli hava desteği şu anda veriliyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  El Bab operasyonu hakkında bilgi verdi

  Bölgede sadece Türkiye'nin bulunmadığını belirten Başbakan Yıldırım, "El Bab konusunda sadece Türkiye'nin değil, Amerika ve Rusya'nın da bazı düşünceleri var. Burada mümkün olduğu kadar konuyu masada ve iletişim yoluyla götürmenin gayreti içerisindeyiz" dedi.

  "Bölgedeki her bir gelişmeyi gerek istihbarat gerek askeri birimlerimiz ABD öncülüğündeki koalisyonla ve Rusya'yla sürekli bir koordinasyon halinde yürütmeye çalışıyorlar. Bölgede farklı çıkar unsurları var. Bu noktada Türkiye, özellikle kendi çıkarını ve bölgenin esenliğini, güvenliğini maksimum derecede sağlayacak adımları atıyor. El Bab konusunda sadece Türkiye'nin değil, Amerika ve Rusya'nın da bazı düşünceleri var. Burada mümkün olduğu kadar konuyu masada ve iletişim yoluyla götürmenin gayreti içerisindeyiz."

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow