"Türkiye Mavi Marmara tazminatını düşürdü"

"Türkiye Mavi Marmara tazminatını düşürdü"

"Türkiye Mavi Marmara saldırısında ölenler için talep ettiği tazminat miktarını düşürdü." İddia Haaretz gazetesine ait. Habere göre, İsrailli bir heyet İstanbul'a geldi ve Türk heyetiyle görüştü. Dışişleri kaynakları ise, Ankara'nın tek taraflı geri adım atmadığını, toplantının müzakerelerin bir parçası olduğunu duyurdu.

2009'daki Mavi Marmara saldırısıyla başlayan krizde, 2013'ün martında Obama'nın arabuluculuğu sonuç vermiş, İsrail'den gelen özürle, Ankara - Tel Aviv ilişkileri normalleşme sürecine girmişti. Ama süreç yavaş ilerledi.

İsrail'den özür geldi ama ailelere ödenecek tazminatta uzlaşı gelemedi.

İsrail'in Haaretz gazetesine göre, bu tıkanıklık yakında aşılabilir. Çünkü Türkiye'nin İsrail ile tazminat pazarlığında yumuşadığı iddia ediliyor.

Haaretz'e göre, yeni süreç Türkiye'nin aralık ayı başında İsrail'e gönderdiği bir mesajla başladı, Ankara "görüşmelere devam etmek istiyoruz" dedi.

Bu, ekim ayında Türkiye'nin MOSSAD için çalışan İranlı ajanları deşifre ettiğine yönelik iddialarla baş gösteren krizi de geride bırakmak demekti.

İsrail'den bir heyet İstanbul'a geldi. Heyette İsrail Dışişleri Direktörü Nissim Ben Sheetit de vardı.

Sheet'in de o görüşmede olması, kasım ayında yeniden göreve dönen Dışişleri Bakanı Lieberman'ın Türkiye politikasında yumuşamaya gitttiği şeklinde yorumlandı. Çünkü Lieberman üst düzey temsilcisini bizzat Türkiye'ye göndermişti.  

İsrailli heyet, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da bulunduğu Türk heyeti ile görüştü. Ankara o görüşmede ölenlerin aileleri için ödenecek tazminat miktarındaki talebini düşürdü.

Haaretz'e konuşan İsrailli yetkili, "Anlaşma tamam, sadece tazminat miktarı ile ilgili boşluğun doldurulması gerekiyor. Tarafların düşündüğü miktarlar arasında hala farklılıklar var ama uçurum daraldı" dedi.

Türkiye daha her aile için 1 milyon dolar talep etmişti. İsrail ise "100 bin dolar öderiz" diyordu.

CNN TÜRK'e konuşan avukat Ramazan Arıtürk, "Türk tarafının tazminatta indirim kararına dair bilgimiz yok" dedi.

Arıtürk'e göre, taraflar arasında tazminatın mahiyetiyle ilgili de görüş ayrılığı var.

Türk tarafı, tazminatın kasıt içeren saldırılarda ödenen "cezalandırıcı tazminat" olarak, İsrail ise kasıt içermeyen eylemlerin karşılığı olan "lütuf tazminatı" olarak kayıtlara geçmesini istiyor.

Dışişleri ise habere tepkili. CNN TÜRK'e bilgi veren kaynaklar görüşmeyi doğruladı ama bunun bir pazarlık görüşmesi olmadığına vurgu yaptı.

Dışişleri kaynaklarına göre, toplantı Ankara'nın talebi üzerine yapılan özel bir pazarlık görüşmesi değil, bir süredir devam eden müzakerelerin bir parçası ve Ankara'nın tek taraflı geri adım attığını söylemek de doğru değil.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS