Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda 41. sırada

Türkiye, OECD'nin eğitim raporunda 41. sırada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin yaptığı şimdiye kadarki en kapsamlı küresel eğitim araştırmasında Türkiye 76 ülke arasında 41. sırada yer aldı. Ülkelerdeki eğitim kalitesini yansıtan listede ilk beş sırada Asya ülkeleri, son beş sırada ise Afrika ülkeleri var.

Singapur'un başı çektiği sıralamada, ilk beş sırada Asya ülkeleri var. Bunlar Hong Kong, Güney Kore ve 4'cülüğü paylaşan Japonya ile Tayvan... Avrupa ülkeri se eğitim düzeyi araştırmasında ilk 10'da 4 ülkeyle yer alıyor.


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün eğitim raporunu değerlendiren OEC eğitim direktörü Andreas Schleischer bu araştırmayla ilk kez küresel düzeyde eğitim kalitesini ölçtüklerini ve amaçlarının zengin ve yoksul ülkelere kendilerini dünyanın eğitim liderleriyle kıyaslama fırsatı vermek olduğunu söyledi. 76 ülkede 15 yaşındaki öğrencilerin matematik ve fen bilimlerinden aldığı sınav sonuçlarının karşılaştırılmasıyla hazırlanan listede Türkiye 76 ülke arasında 41'ci sırada yer alıyor. Amerika birleşik devletleri ise 28'inci.


OECD Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti


OECD'den gelir dağılımı eşitsizliği raporu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS