"Türkiye Suriye'de kaybetti"

"Türkiye Suriye'de kaybetti"

İngiliz Independent gazetesi, bugünkü sayısında, Rusya'nın Türkiye'nin hava sahasını ihlalini ele alan bir yazı yayımladı.

Gazetenin Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn imzalı haber-analiz yazısında, Rusya'nın Türk hava sahası ihlalinin ayrıntıları aktarıldı. Haberde, ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı düzenlenen hava saldırılarının en fazla Suriye’de YPG ile işbirliği yapılırken etkili olduğu öne sürüldü. Yazıda, “YPG komutanları hedefin tam koordinatlarını verebiliyordu. Buna rağmen IŞİD güçleri, büyük kayıp verseler de, bir bütün olarak, ABD hava saldırısı tarafından yenilgiye uğratılmadı.” denildi.


Haberde, Rusya ve Türkiye arasındaki anlaşmazlığın Suriye sınırında var olan durumu giderek daha fazla karmaşık hale getirdiği belirtilerek, YPG güçlerinin Fırat’ın batısına ilerleyerek IŞİD'in Türkiye'yle son sınırı olan Cerablus'u ele geçirmek için gözdağı verdiği yazıldı. Öte yandan YPG’nin Halep'in kuzeyinde IŞİD ve diğer Suriye muhalefet güçlerine saldırarak Afrin'deki Kürt yerleşim bölgesiyle diğer bölgeleri birbirine bağlayabileceği ihtimalinden bahsedildi.


Ankara, Nusra Cephesi ve Ahrar-uş Şam ile ilişkisini sürdürüyor”


Haberde, ABD’nin hava saldırıları desteğiyle Suriye’deki Kürt güçlerin kontrolünün daha fazla genişlemesinin Ankara’ya bir darbe olacağı aktarıldı. Gazete, Türkiye’nin halen El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ve Ahraruş Şam ile bağlantılı olduğunu iddia etti.


Rusya ve Türkiye arasında yaşanan son anlaşmazlığın değerlendirildiği yazıda "Hâlâ bir olasılık olsa da Türkiye'nin Suriye içindeki bir kara saldırısı, Rus uçaklarının, Türkiye'nin saldırı gerçekleştirmesi en olası alanlarda faaliyet göstermesi nedeniyle şimdi daha riskli olacaktır.” ifadelerine yer verildi.


“Türkiye, Esad'i devirme girişiminde başarısız oldu”


Analizde, Türkiye’nin dört yıldır devam eden Beşşar Esad'i devirme girişiminin başarısız olduğu, yapılan Rus saldırılarının ardından Türkiye’ye verilen desteğin ise tamamen ‘retorik’ olduğu belirtildi.


Haberde, Erdoğan’ın, Türkiye'ye herhangi bir saldırının NATO'ya saldırı olacağı ve 'Rusya'nın birçok konuda işbirliği yaptığı Türkiye gibi bir dostu kaybederse çok şey kaybedeceği' ifadeleri hatırlatıldı. Ancak haberde, “Görünen o ki, en azından Suriye'de, kaybeden Türkiye." denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS