Türkiye, YPG mevzilerini bir kez daha vurdu

Türkiye, YPG mevzilerini bir kez daha vurdu

Türkiye dün angajman kuralları çerçevesinde Suriye'nin kuzeyinde YPG'yi hedef almıştı. Türkiye bugün YPG'yi bir kez daha vurdu. Askeri kaynaklara göre, YPG mevzilerinden açılan ateşe karşılık verildi, "Ateş açıldıkça bombardıman sürecek" denildi.

Reuters'a göre, son tank ateşinde Suriye'nin kuzeyindeki hava üssü ve civardaki yakın YPG mevzileri hedef alındı.

Askeri kaynaklar, "Bombardıman ateş açıldığı sürece devam edecek" dedi.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre tank ateşinde iki YPG'li öldü.

Türkiye dün de YPG'ye ait mevzileri angajman kuralları çerçevesinde hedef almıştı. YPG son dönemde Halep'in kuzeyinde Menağ üssünü ele geçirmişti.


PYD'den flaş Türkiye açıklaması!

YPG mevzilerinin ikinci kez vurulmasından sonra PYD lideri Salih Müslim konuştu. Başbakan'ın "PYD derhal Azez hattından çekilmeli" sözlerine cevap verdi, talebi reddetti.
Suudi uçakları İncirlik'e geldi mi?
YPG'nin ele geçirdiği üssün daha önce El Kaide bağlantılı El Nusra'nın elinde olduğunu söyledi, "Türkiye El Nusra'nın burada kalmasını mı istiyor? Yoksa rejimin gelip burayı işgal etmesini mi?" dedi.

Hava üssünün Arap ve Türkmenleri de içeren YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirildiğini savundu, "Suriye halkı Türkiye'den gelebilecek olası bir müdahaleye karşı duracaktır" dedi.

Suriye hükümetinden de hamle geldi. Devlet televizyonuna göre, rejim Birleşmiş Milletler'e gönderdiği mektupta Türkiye'nin Suriye topraklarına yönelik tank ateşinin terör gruplarına doğrudan destek niteliğinde olduğunu savundu.

Başbakan Davutoğlu'nun sözleri de Suriye'nin içişlerine açık müdahale olarak nitelendirildi.

ABD'den YPG ve Türkiye'ye çağrı

Cumartesi günü YPG mevzilerinin vurulması sonrası son dönemde YPG konusunda Türkiye'nin restleştiği ABD'den de açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, hem YPG'ye hem de Türkiye'ye çağrıda bulundu.

YPG'ye toprak kazanarak Suriye'nin kuzeyindeki karmaşık durumdan faydalanmama çağrısı yaptı. Türkiye'ye de ateşi durdurma çağrısında bulundu.

Kirby, "Tarafları ortak düşman IŞİD'e odaklanmaya teşvik ediyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS