Türkiye'den Kolombiya'da silahları susturan barış anlaşmasına destek açıklaması

Türkiye'den Kolombiya'da silahları susturan barış anlaşmasına destek açıklaması

Türkiye Dışişleri'nden, Kolombiya'da hükümet ile devrimci gerilla örgütü FARC arasında silahları susturan barış anlaşmasıyla ilgili açıklama yapıldı. Türkiye'nin görevlendirdiği bir diplomat ile somut katkı sağladığı belirtilen barış sürecine desteğin devam edeceği ifade edilen açıklamada, "Sürecin bundan sonraki aşamalarının da başarıyla nihai hale gelmesi samimi beklentimizdi" dedi.

Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan barış anlaşmasıyla ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Türkiye'nin bu barış sürecine somut katkıda bulunduğu hatırlatılarak, maddi desteğini sürdüreceği de belirtildi.


FARC gerillaları silahsız yeni yaşama hazırlanıyor


Kolombiya'da 52 yıllık savaş sona erdi 


Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:


"Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında Havana'da sürdürülen görüşmelerin bir barış anlaşması metni üzerinde görüş birliğine varılması suretiyle sonlanması memnuniyetle karşılanmıştır. Sürecin bundan sonraki aşamalarının da başarıyla nihai hale gelmesi samimi beklentimizdir. Kolombiya'nın yarım asırdan fazla süren, 220 bini aşkın insanın ölümüne, milyonlarca insanın yerlerinden edilmesine yol açan trajik bir dönemi arkasında bırakarak huzurlu ve müreffeh bir geleceğe yönelmesini sağlayacak bu anlaşma ile bölgenin istikrarı açısından önemli bir adım atılmıştır. Türkiye, barış sürecine Amerika Devletleri Örgütü'nün (ADÖ) Barış Sürecini Destekleme Misyonu'nda (MAPP) görevlendirdiği diplomat vasıtasıyla somut katkı sağlamaktadır. Maddi desteğini 2016 yılında da devam ettirecektir. Çatışmalardan büyük zarar gören Kolombiya'nın Orejon bölgesinde TİKA tarafından yaptırılacak ilkokul inşaatı ile ilgili çalışmalar hızla sürdürülmektedir. Türkiye bundan böyle de barışın kalıcı olmasına yönelik desteğini çeşitli işbirliği projelerini hayata geçirmek suretiyle devam ettirecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS