Türkiye'ye sığınmacılar karşılığında ''tatlandırıcılar" teklif edildi

Türkiye'ye sığınmacılar karşılığında ''tatlandırıcılar" teklif edildi

AB, sığınmacı krizinde yardımda bulunması halinde Türkiye'yi "hediye yağmuruna" tutacak. Bugün Brüksel'de yapılacak olan AB liderler zirvesinde Ankara'ye verilmesi planlanan "tatlandırıcılar" konuşulacak. Türkiye'ye verilecek tavizlerin, son 10 yıldır AB üyeliği yolunda kat edilmiş en büyük mesafe olacağı belirtiliyor. Ayrıca Türkiye'nin, Avrupa'nın en büyük siyasi krizine dönüşen sığınmacı krizinde ortaklık yapmayı kabul etmesi halinde, AB insan hakları konusunda Türkiye'ye yönelik eleştirileri de görmezlikten gelecek.

AB ve Türk yetkililerin Ankara'da üzerinde pazarlık yaptıkları "eylem planı" Türkiye ile AB arasındaki işbirliğinin daha sıkı hale getirilmesini öngörüyor. Bu planın amacı, sınır kontrollerini daha sıkı hale getirerek düzensiz göçmen akışını durdurmak, göçmenleri daha düzenli bir şekilde kayıt altına almak ve 2 milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye'de kalması için daha fazla teşviklerde bulunmak.


Mülteci botu battı: 2 ölü, 7 kayıp


Buna karşılık Brüksel Türkiye'nin uzun bir süreden beri istediği adımları atacak. Bu adımların başında da sığınmacılar için fonlama, Türk vatandaşlarına vize serbestliğinin hızlandırılması, AB liderleri ile birlikte zirvelere katılma hakkı ve AB üyeliği müzakerelerinin yeniden canlandırılması bulunuyor.
Bunların potansiyel olarak masada bulunmasına karşın, Türk yetkililerin sıkı pazarlıklar yaptığı ve "acele etmedikleri" belirtiliyor.


Alman basınından “Türkiye iki milyon Suriyeli daha alacak” iddiası


Batılı kaynaklar, üzerinde en fazla tartışılan konunun ise vize serbestliğ konusu olduğunu söylüyorlar.


Brüksel, Türkiye'nin AB'ye kaçak olarak giren Suriyelileri geri almayı kabul eden anlaşmayı imzalaması halinde, Türk vatandaşlarına vize serbestliğini önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe sokma teklifinde bulunuyor.


Almanya Cumhurbaşkanı:'Mülteci kabul etme kapasitemiz sınırlı'


Ancak vize serbestliği konusunda AB ülkelerinden çatlak sesler de yükseliyor.


Berlin, vize serbestliği konusunun değerlendirilmesi gerektiğini söylerken, Alman hükümetinin üst düzey bakanları kapalı kapılar ardında 75 milyon Türke kapıları açmanın, Almanya'da satılması imkansız bir siyasi mesaj olacağını söylüyorlar.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS