Türkmen tugayından Azez'in güneyinde YPG'ye saldırı

Türkmen tugayından Azez'in güneyinde YPG'ye saldırı

Rusya ve ABD'nin anlaştığı Suriye ateşkesi bu gece yarısı yürürlüğe girecek. Ancak saatler kala çatışma haberleri geldi. Türkmenlerin Sultan Murat Tugayı, Azez'in güneyinde YPG'ye saldırdı. Saldırıda çok sayıda YPG'linin öldürüldüğü ve mühimmat deposu ile araçlarının tahrip edildiği bildirildi.

Suriye'deki Türkmenlerin silahlı güçlerinden Sultan Murat adını taşıyan tugay, Azez'in güneyinde PYD'nin kontrolüne geçen Ayn Dikme köyüne saldırdı. Bu saldırı sırasında PYD'nin silahlı gücü olan YPG'nin çok sayıda militanının öldüğü açıklandı. Ayrıca saldırıda mühimmat deposu ile 2 aracın da imha edildiği duyuruldu.

Haberi Azez'deki yerel kaynaklara dayandırarak Anadolu Ajansı (AA) duyurdu. PYD'nin silahlı gücü YPG'nin Ayn Dikme köyünü, Rusya'nın hava desteğiyle düzenlenen operasyonda ele geçirdiği belirtilerek, karşı saldırı hakkında bilgi verildi. Ayrıca Ayn Dikme köyü çevresinde şiddetli çatışmaların devam ettiği belirtildi.

AA yine bölgedeki kaynaklara dayandırdığı haberinde Rus savaş uçaklarının Halep'in kuzeyinde Hayyan, Anadan'da ise Babis köyüne misket bombası attığını öne sürdü. Saldırılarda sivillerin de öldürüldüğü vurgulandı.

Öte yandan, Suriye'deki bu Türkmen tugayları ile Türkiye'nin bağlantısı da biliniyor. Türkiye'den saflarında savaşmaya gidenlerin de bulunduğu bu tugaylar, Sultan Murat, Abdülhamit, Fatih Sultan Mehmet isimleri taşıyor. Bu Türkmen tugayları da PYD/YPG'yi Türkiye gibi "PKK'nın Suriye kolu ve terör örgütü olarak" niteliyor, açıklamalarında bu şekilde geçiriyor. PYD/YPG ise, bu tugayların "MİT tarafından oluşturulduğunu ve eğitildiğini" öne sürüyor.

Suriye ordusu ve Rus uçaklarının Lazkiye'deki operasyonu sürüyor

Öte yandan Suriye ordusu ve Rus jetlerinin, Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad'a yönelik harekatları aralıksız sürüyor. 3 gündür devam eden harekatta karadan ve havadan yoğun füze ve top atışının gerçekleştiği ifade edildi. Çatışmaların, Türkmendağı'ndaki Ağcabayır, Kelez ve Sarraf köyleriyle Cebel Ekrad'daki Et-Tuffahiye köyünde yoğunlaştığı belirtiliyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS