Twitter'da Amerikalı Müslümanlar arasında Trump korkusu

Twitter'da Amerikalı Müslümanlar arasında Trump korkusu

Donald Trump'un 45. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilmesi taraftarları arasında sevinç yaşanmasına neden olurken özellikle ülkedeki birçok Müslüman kadın ise yaşadıkları korkuyu attıklarıyla tweet'lerle paylaştı.

Mashable'da yer alan haberde bazı kadınların Trump'ın seçilmesinin ardından nefret suçlarının kurbanı olmaktan korktuklarını Twitter'dan attıkları mesajlarla kamuoyuyla paylaştıkları belirtiliyor.


Donald Trump 2015'in Aralık ayında Müslümanların ABD'ye girişininin tamamen yasaklanmasını önermişti.


Ülkedeki birçok Müslüman kadın, şimdi Trump'ın seçilmesiyle tehlike altında olduklarını hissediyor.


Sosyal medyada Amerikalı müslümanlar arasında 'Dışarıda artık tesettüre uygun giyinmeyin ya da burka giymeyin, tehlikeli' uyarıları yapılıyor.


Donald Trump'ın en çok konuşulan sözleri


Bir Twitter kullanıcısı oldukça dindar olan annesinin, Trump'ın kazanmasının ardından dışarıda tesettüre uygun giyinmemesini istediğini sosyal medyadan paylaştı.


Birçok Amerikalı kullanıcı ise bu kadınların endişelerini gidermek için 'Eğer bölgenizde tesettüre uygun giyindiğinizde kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bir arkadaşınızı, tanıdığınızı yanınıza alıp öyle dışarı çıkın, yalnız dolaşmayın' önerilerinde bulunuyor.


Bazı kullanıcılar da İngiltere'de Brexit'in ardından nefret suçlarında artış olduğunu hatırlatarak Amerikalı müslümanları dikkatli olmaya davet etti.


Fatimah adını kullanan bir kullanıcı ise 'Trump başkan olduğunda tesettürüm daha sıkı ve daha görünür olacak. Siyahi bir Müslüman kadınım ve bununla gurur duyuyorum' diye yazdı ve 'O Benim Başkanım Değil' etiketini kullandı.


WilGafey adlı bir kullanıcı, 'Ben sadece ülkem için endişe ediyorum ama tanıdığım Müslüman arkadaşlarım kendilerinin ve çocuklarının hayatı için endişe ediyorlar' diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS