Ukrayna Havayolları'na ait uçak düştü: İşte ilk görüntüler

İran'da Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı düştü. Uçakta yer alan 176 kişinin tamamının öldüğü belirtildi. Ukrayna'dan yapılan açıklamada olayda ilk belirlemelerde terör şüphesi olmadığı, kazanın motordaki teknik arızadan kaynaklı gerçekleştiği belirtildi. Öte yandan İran, uçağın iki kara kutusunun da bulunduğunu ancak Amerikan Boeing firmasına teslim etmeyeceklerini belirtti.Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı yerel saatle 06.18'de kısa süre sonra teknik arıza nedeniyle düştü.

Olayda 180 yolcunun tamamının öldüğü bildirildi.

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Kulivend, yolcuların ve mürettebatın cesetlerini olay yerinden topladıklarını ve adli tıp kurumuna göndereceklerini ifade etti.

Tahran İmam Humeyni Havalimanı Sözcüsü Ali Kaşani de 170 olarak açıklanan yolcu sayısını 167, 10 olarak açıklanan mürettebat sayısını da 9 olarak güncelledi ve toplam ölü sayısı 176 olarak açıklandı.

İran'daki Ukrayna Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ilk tespitlere göre uçağın motordaki teknik arıza nedeniyle düştüğü, terör saldırısı ihtimali üzerine durulmadığı belirtildi.
İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz da Tahran'da düşen yolcu uçağının "füzeyle vurulduğu" iddiasını yalanladı.

Uçağın düşme anları amatör kameralarca kaydedildi.

İran International TV kanalında yer alan bu görüntülerde uçağın havada ateş aldığı ve düştüğü anda da gökyüzünü aydınlatan bir patlamanın yaşandığı görüldü.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prystaiko ise düşen uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afgan, 3 Alman ve 3 İngiliz vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

Öte yandan İran Sivil Havacılık Kurumu yetkililerinden Hasan Rızayi Ferd ise uçağın iki kara kutusunun da bulunduğunu açıkladı. Ancak kara kutuların Amerikan Boeing firmasına teslim edilmeyeceği belirtildi.

İşte 176 kişinin hayatını kaybettiği kazada olay yerinden görüntüler...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS