Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Moskova'nın yeni hedefini açıkladı!

Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Moskova'nın yeni hedefini açıkladı!

Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Moskova'nın yeni hedefini açıkladı!

Rusya - Ukrayna savaşında 31'inci güne girildi... Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna'da yaşanan savaşı durdurmak için neler yapılabileceği konusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO liderleriyle konuştuğunu duyurdu. Lviv şehir merkezine çok yakın bir noktada büyük bir patlama meydana geldi. Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadoviy, patlama sonrası yaptığı açıklamada, "Lviv vuruldu. Olay yerinden fotoğraf görüntü lütfen yayınlamayın. Sığınaklarda kalın" dedi. Daha sonra bir açıklama daha yapan Sadoviy, “Rusya, Polonya'da bulunan Başkan Biden’a selam gönderdi” dedi. İşte Ukrayna savaşından dakika dakika son gelişmeler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat sabahı başlayan savaş son sürat devam ediyor.

Ukrayna'nın dört bir yanından çatışma haberleri gelmeye devam ederken İngiltere'den son derece kritik bir adım geldi.

İngiltere, Ukrayna'nın Rus ordusu ile mücadelesi kapsamında oldukça kritik bir öneme sahip olacak silahı ülkeye gönderme kararı aldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İngiliz yapımı Starstreak füzelerinin Ukrayna'da konuşlandırılmaya hazır olduğunu söyledi.

The Mail'e konuşan Wallace ilk Ukrayna birliklerinin eğitildiğini belirtti ve İngiltere'nin savaşın parçaladığı ülkeye yardım etmek için 'hemen hemen herkesten daha fazlasını yaptığını' belirtti.

ALÇAKTAN UÇAN JETLERİ HEDEF ALIYOR

Uzmanlar, Starstreak sisteminin alçaktan uçan düşman jetlerini düşürebildiğinin altını çiziyor.

Zira omuzdan fırlatılan füzeler ses hızının üç katından daha hızlı hareket ediyor ve alçaktan uçan düşman jetlerini hedef alıyor.

İşte dakika dakika bölgedeki gelişmeler...

23.25 Ukrayna’nın Volinskaya bölgesinde bulunan Lutsk şehrindeki petrol deposu Rusya tarafından vuruldu. Saldırıyı doğrulayan Volinskaya Valisi Yuriy Pogulyayko sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bölgemizde patlamalar meydana geldi. Roketler petrol deposunu hedef aldı. Hava saldırısı tehlikesi devam ediyor. Sığınaklarda kalın" ifadelerini kullandı.

23.10 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Ukrayna konusundaki güncel gelişmeler ele alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

20.50 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve müzakere süreçleri ele alındı. İki lider, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kaldı. 

18.30 Rusya’nın Ukrayna’nın Çernobil bölgesine gerçekleştirdiği saldırıların ardından 31 noktada yangın çıkarken, bölgedeki radyasyon seviyesinde artış gözlemlendiği ifade edildi.

18.28 Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerde Kiev Yönetimi'ni temsil eden David Arahamia, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "28-29 Mart'ta heyetlerle Türkiye'de yüz yüze görüşeceğiz" dedi.

18.15 Ukrayna’nın Donbass bölgesinde yer alan Luhansk’ta ayrılıkçılar Rusya’ya katılmak için referandum düzenleyeceklerini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

15.35 Fransa Cumhurbaşkanı Macron Biden'in Putin'i "kasap" olarak nitelendirmesi ve "iktidarda kalamaz" sözlerinin ardından, Ukrayna'daki savaşın sözlü olarak tırmandırılmasına karşı uyarıda bulundu.

15.35 Fransa Cumhurbaşkanı Macron Biden'in Putin'i "kasap" olarak nitelendirmesi ve "iktidarda kalamaz" sözlerinin ardından, Ukrayna'daki savaşın sözlü olarak tırmandırılmasına karşı uyarıda bulundu.

Fransız basınına verdiği mülakatta Macron, amacın Ukrayna'da ateşkes ve ardından Rus birliklerinin geri çekilmesi olduğunu söyledi.

Macron, bunun sözle veya eylemle tırmandırma yoluyla mümkün olamayacağını kaydetti.

14.22 Ukrayna askeri istihbarat şefi, Rusya'nın tüm ülkeyi ele geçirmeyi başaramayınca Moskova kontrolündeki bir bölge oluşturmak için Ukrayna'yı ikiye bölmeye çalıştığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kyrylo Budanov yaptığı açıklamada, "Aslında bu, Ukrayna'da Kuzey ve Güney Kore yaratma girişimidir" dedi ve Ukrayna'nın yakında Rus işgali altındaki topraklarda gerilla savaşı başlatacağını da sözlerine ekledi.

14.07 Ukrayna'nın doğusunda bağımsızlığını ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti lideri, bölgenin Rusya'ya katılması konusunda yakında referanduma gidilebileceğini söyledi.

Luhansk bölgesindeki ayrılıkçı lider Leonid Paseçnik'in açıklaması Rusya'daki devlet haber ajansı RIA'da yayımlandı.

12.25 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Rusya için rejim değişikliği stratejisi olmadığını söyledi.

Cumartesi günü Varşova'da yaptığı konuşmada Başkan Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "iktidarda kalamayacağını" söylemişti.

Blinken Pazar günü İsrail'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Başkan, Beyaz Saray dün gece sadece Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'ya veya başka ülkelere karşı savaş açma veya saldırganlığa girişme yetkisine sahip olamayacağını belirtti" dedi.

"Defalarca söylediğimiz gibi, Rusya'da veya başka bir yerde bir rejim değişikliği stratejimiz yok.

"Her zaman olduğu gibi, bu durumda da karar verecek olan söz konusu ülke halkıdır, Rus halkıdır."

11.02 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat-27 Mart tarihleri arasında 16 bin 600 askeri personel kaybettiğini ve Ukrayna ordusu tarafından 582 tank, bin 664 askeri zırhlı araç, 294 top atış sistemi, 93 çok namlulu roketatar, 52 hava savunma sistemi, 121 savaş uçağı, 127 helikopter, 56 insansız hava aracı, bin 144 otomobil, 73 yakıt ikmal tankı, 7 gemi, 21 özel askeri ekipman ve 4 operasyonel taktik füze sisteminin imha edildiğini duyurdu.

11.00 Rusya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın batısındaki Lviv kentindeki askeri hedefleri yüksek hassasiyetli seyir füzeleriyle vurduğunu söyledi.

09.56 Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Mariupol da dahil olmak üzere Pazar günü sivilleri çatışma bölgelerinden tahliye etmek için iki insani koridor üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

08.47 Ukrayna lideri Zelenski Polonya'yı Rusya'nın ülkesini işgaline karşı mücadelede yardımcı olmak için savaş jetleri ve tanklar göndermeye çağırdı.

Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda ile yaptığı video konferansta Zelenskyy, Ukrayna silahlı kuvvetlerine savaş uçakları ve tanklar tedarik edilmezse Rus ordusunun daha sonra komşu NATO ülkeleri için bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyardı.

08.44 İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna'daki savaşla ilgili son istihbarat raporunda Rus kuvvetlerinin kuzeyde Harkov ve güneyde Mariupol yönünden ilerlediği belirtildi.

SAVAŞTA 12 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

06.54 Ukrayna başsavcısı Iryna Venediktova, Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna'da 12 gazetecinin öldürüldüğünü söyledi.

05.58 Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ülkedeki tıp ve sağlık kurumlarına 590 StarLink anteni yerleştirdiğini açıkladı.

04.40 Ukrayna'nın Mariupol kenti Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, Rusların Mariupol'de kontrolü sağladığına yönelik iddiaları yalanlayarak, Rusların kente yasaklı silahlarla saldırılar gerçekleştirdiğini de duyurdu.

04.00 Rusya ordusu, Ukrayna’nın Slavutiç kentini ele geçirdiğini açıkladı. Kent halkının Rusya karşıtı protestoları sırasında 3 kişi hayatını kaybetti. Slavutiç Belediye Başkanı Yuriy Fomiçev yaptığı açıklamada, "Kentte kalanlar yani bütün kent Slavutiç’in Ukrayna’ya ait olduğunu haykırmak için Ukrayna bayraklarıyla sokaklara döküldü. Burası bizim topraklarımız, başka kimseye ihtiyacımız yok" dedi.

ZELENSKİ: "İŞGALCİLER CEVABINI ALDI"

02.26 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski günlük halka sesleniş konuşmasında, savaşın son durumunu ve Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını değerlendirdi. Zelenski yaptığı açıklamada, ülkesine saldıran Rus işgalcilerin cevaplarını aldığını belirterek, "Bugün Slavutiç kentinde işgalcilere karşı protesto düzenlendi ve işgalciler cevabını aldı. İşgalcilere hiçbir şey yardım etmeyecek. Televizyonlarda bizim kanallarımızı kapatıp Rus kanallarına bağlanmanız, Rus rublesi dağıtmanız da yardımcı olmayacak. Ruble yakında Rusya’da kiloyla satılacak. Rus ordusuna tek bir cevap olacak o da nefret. Bundan dolayı köyde yaşayan vatandaşlarımız topraklarımıza düşen pilotları çıplak elleriyle esir alıyorlar. Rus teknik araçlarını köylülerimiz traktörle alıyor askerlerimize teslim ediyor.

02.15 Rus ordusu tarafından Ukrayna’nın batısında yer alan Lutsk kentine roketli saldırı düzenlendi. Kentte hangi noktaların vurulduğuna ve ölü ya da yaralı sayısına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken, olay yerine Ukrayna Acil Durumlar Servisi'ne bağlı ekipler sevk edildiği belirtildi.

23.55 Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadoviy, Polonya sınırına yakın mesafede bulunan Ukrayna’nın Lviv şehrinin vurulmasının ABD Başkanı Joe Biden’in Polonya’da olduğu güne denk getirildiğini belirterek, “Rusya, Polonya'da bulunan Başkan Biden’a selam gönderdi” dedi.

23.40 Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için, “Bu adam iktidarda kalmamalı” açıklamasının ardından Kremlin'den cevap geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu kararın Ruslar tarafından verilebileceğini belirterek, "Bu karar Biden’ın değil. Rusya Devlet Başkanı’nı, Ruslar seçiyor. Bu tür kişisel hakaretler, ABD ile ikili ilişkilerimizi daraltıyor” ifadelerini kullandı.

21.00 ABD Başkanı Joe Biden Polonya'nın başkenti Varşova'da açıklamalarda bulundu. "Ukrayna halkına mesajım; Biz yanınızdayız" diyen Biden, "Bir diktatör, bir imparatorluğu yeniden canlandırmaya çalışabilir ama bir halkın özgürlük sevincini solduramaz. Ukrayna hiç bir zaman Rusya için zafer olmayacak" dedi.

20.40 Lviv Valisi Maksim Kozitskiy, "Üç güçlü patlama daha oldu. Hava alarmı devam ediyor. Sığınaklarda kalın, sakin olun" dedi.

20.00 Akşam saatlerinde vurulan Ukrayna’nın Lviv kenti yetkililerinden konuya ilişkin yeni açıklama geldi. Lviv Valisi Maksim Kozitskiy yaptığı açıklamada, “Lviv 2 roketle vuruldu. Sivil yerleşim alanlarına isabet ettiğine dair bilgi yok. Resmi bilgilere göre 5 kişi yaralandı. Olay yerinden bildiriyorum. Sakin kalmaya devam edin. Her şey kontrol altında. Ancak hava saldırısı tehlikesi geçmedi" ifadelerini kullandı.

19.00 Ukrayna'nın batısındaki Lviv'de meydana gelen patlamaların ardından insanların sığınaklardaki endişeli bekleyişi sürüyor.