Ukrayna'da hükümet binasına giden yolları kapattılar

Ukrayna'da hükümet binasına giden yolları kapattılar

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de devam eden hükümet karşıtı gösterilerde, kalabalık bir grubun hükümet binasına giden yolları kapattığı bildirildi.

Başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda gösteriler devam ederken, kalabalık bir grup hükümet binasının yakınına giderek, Başbakan ve kabinesine istifa çağrısında bulundu.

Kiev'de genel grev çağrısına rağmen, metro sisteminin düzenli çalıştığı belirtildi.

Polis, dün bir grup göstericinin devlet başkanlığı dairesine girmeye çalışması üzerine kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etmişti.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesini protesto eden göstericilerden bazıları daha önce belediye meclisi binasına girmişti.

Yanukoviç, Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmişti.

AB dönem başkanı Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta geçen hafta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde AB liderleri ile bir araya gelen Yanukoviç, Birliğin tüm ısrarlarına rağmen kararını değiştirmemişti.

Rasmussen'den çağrı


Bu arada, ülkedeki olaylar sonrası, NATO Genel Sekreteri Rasmussen "ifade ve toplanma özgürlüklerine saygı konusundaki uluslararası taahhütlere sadık kalma" çağrısında bulundu.

Rasmussen tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşleri demokratik bir şekilde dile getirmenin her yerde insanların hakkı olduğunu belirterek, Ukrayna halkının AB ile daha yakın ilişkiler içinde olmayı istediklerini güçlü bir şekilde gösterdiklerini söyledi.

Şiddet ve güç kullanımından her iki tarafında uzak durması çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri şiddet ve gücün demokratik bir toplumda siyasi farklılıkları çözme yolu olmadığını vurguladı.

Rasmussen, herkesi anayasal ve demokratik normlara uygun hareket etmeye davet etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS