Son Dakika

Ukrayna'da Lenin heykelini Darth Vader'a dönüştürdüler

A A

23.10.2015 - 14:18 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Komünist geçmişe dair izlerin silindiği Ukrayna'da, Odessa kentinde yer alan bir Lenin heykeli, Star Wars serisinin kahramanı Darth Vader'ın heykeline dönüştürüldü. Lenin heykelini Darth Vader'a Ukrayna'nın muzip eserleriyle tanınan ünlü heykeltraşı Alexander Milov dönüştürdü.

Ukrayna'da Lenin heykelini Darth Vader'a dönüştürdüler

Ukrayna'nın Odessa kenti yakınlarıdaki Dumskaya'da bulunan Bolşevik devriminin lideri Lenin'in heykeli dönüşüm geçirdi. Ukrayna'nın ünlü heykeltraşı Alexander Milov, özel kaplama malzemeleri kullanarak Lenin'i, kült film Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin kahramanı Darth Vader'a dönüştürdü. Dumskaya'da bulunan Pressmash adlı fabrikanın çalışanlarının ve kent sakinlerinin talebi üzerine Lenin heykelini dönüştüren Milov'un Darth Vader'ı kablosuz internet hizmeti de sunuyor.

Ukrayna'nın en büyük Lenin heykeli yıkıldı!

Heykelle ilgili Ukrayna basınına konuşan Milov, "Bronz Lenin'i içeri kapattık, torunları çok istiyorlarsa mezarından çıkarabilirler" dedi. Açılışa katılan Pressmash fabrikasının bir yöneticisi ise, "Her şey değişir, eskiler yenilere elveda eder, dünya dönmeye devam ediyor" diye konuştu. Rusya'nın Tass ajansında yer alan habere göre, bölge halkı ise "Şimdi artık yeni kahramanların zamanı" olduğu düşüncesinde.

Lenin Heykeli yerine "Altın Tuvalet"

Darth Vader'a dönüştürülen Lenin heykeli bugün yapılacak bir törenle açılacak.

Ukrayna'da son yıllarda çok sayıda Lenin heykeli söküldü ve tahrip edildi. Bazılarının yerine altından tuvalet monte edilen Lenin heykellerinden biri daha geçtiğimiz günlerde yıkılmıştı. Rusya ise, Ukrayna'daki Lenin heykellerinin tahrip edilmesinden rahatsız. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu konuyla ilgili, "Vandallar Ukrayna'da Lenin'in heykellerini tahrip etmeyi sürdürüyor" diye tepki göstermişti. Harkov'da bulunan ülkenin en büyük Lenin heykelinin tahrip edilmesinin ardından kentin belediye başkanı heykelin onarılacağını söylemişti.

Komünist dönemden kalma mevzuatın da değiştirilmeye devam ettiği Ukrayna'da döneme ilişkin semboller yasaklanmıştı. 2014'te yapılan seçimlerde Odessa merkezli Ukrayna İnternet Partisi, Darth Vader'ı başbakan adayları olarak açıklamıştı. Hatta parti seçimlerde Chewbacca, Prenses Amidala ve Yoda gibi Star Wars karakterlerini de parlamento seçimlerinde aday göstermişti.