Ukrayna'da yeni gerginlik tırmanıyor

Ukrayna'da yeni gerginlik tırmanıyor

Ukrayna'da Rusya yanlısı Yanukoviç iktidarının silahlı darbe ile devrilmesi sürecinde baş rolü üstlenen Sağ Sektör adlı faşist örgütün yeni yönetim ile de arasındaki çatışma büyüyor.

Ukrayna'nın batısındaki Zakarpatya iline bağlı Mukaçevo kasabasında polisle silahlı çatışmaya giren Sağ Sektör, eylemlerini ülke geneline yayma tehdidi savurdu.


Sağ Sektör üyeleri ile polis arasında Mukaçevo'da önceki gün çıkan çatışmada üç kişi ölmüş, dokuz kişi yaralanmıştı. Örgüt üyeleri, olayın ardından ormanlık bir alana çekilerek, kenti kuşatma altına aldı.


Ukrayna'da radikal görüşlü grup polisle çatıştı


Konuyla ilgili açıklama yapan Sağ Sektör lideri ve milletvekili Dmitri Yaroş, olayın sorumluları yakalanana ve İçişleri Bakanı Arsen Avakov istifa edene kadar eylemlerini süreceklerini söyledi.


Kiev'deki Devlet Başkanlığı binası önünde eylemde bulunan Sağ Sektör'ün basın sözcüsü Artem Skoropadski ise, örgüt üyelerinden oluşan ve ülkenin doğusundaki çatışmalara katılan 17 taburun da Kiev'e çağrılabileceği tehdidinde bulunarak, "İşte o zaman hükümet örgütün gazabını görür" dedi.


ABD: 'Rusya ateşle oynuyor'


Avakov istifasını sunana kadar eylemlerinin süreceğini belirten Skoropadski, "Emniyet güçleri 20 yılı aşkındır Zakarpatya'da kaçakçılığı bizzat yönetti ve Avakov döneminde de bu değişmedi. Ülke genelinde yolsuzluklar almış başını gidiyor. Bizim eylemlerimiz sadece barışçıl olmayacak. Gerekirse hükümet ile daha sert konuşabiliriz" ifadelerini kullandı. Sağ Sektör örgütünün elinde, doğudaki çatışmalarda ele geçirilen çok sayıda silah olduğu belirtiliyor.


Bu arada Ukrayna gizli servisi SBU'nun, Sağ Sektör'ün kuşatması altındaki Mukaçevo'dan sivilleri tahliye etmeye başladığı bildirildi. SBU'dan yapılan açıklamada, "Sağ Sektör'ün sözde militanlarının kuşattığı bölgede yaşayanların karşı karşıya bulunduğu tehlikeden ötürü, başta çocuklar olmak üzere sivil vatandaşlar bölgeden tahliye edilmeye başlandı" denildi.


Ukrayna, Rusya'nın sınırdaki asker yığınağından endişeli


II. Dünya Savaşı sırasında Hitler ile işbirliği yaparak Sovyetler Birliği'ne karşı savaştığı savunulan Stepan Bandera'nın izinden ilerleyen aşırı milliyetçi Sağ Sektör örgütü, Kiev'de çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Batı destekli "Maydan" olaylarında muhalif kanatta baş rolü oynamış, bugün iktidarda bulunan hükümet ve Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ortak hareket etmişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS