Ülkede bir ilk: Kısa süreliğine de olsa tarihe geçtiler

Suudi Arabistan'da kadınlar yıllardır ağır yasak ve kısıtlamalarla karşı karşıya... Geçtiğimiz yıl açıklanan reformlarla bir nebze 'normale dönülse de' kadınlar hala pek çok kısıtlama ile karşı karşıya...Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud, kadın vatandaşları geçtiğimiz yıl daha fazla reform sözü verdi ancak tek başlarına yapabilecekleri pek çok haktan yoksun bırakılıyor.

Veliaht Prens Selman CBS ile yaptığı röportajda, İslamiyette çarşafın zorunlu olmadığını söyleyerek kıyafet kurallarında esneklik yapılabileceğini ima etmişti ancak resmi olarak hala bir adım atılmadı.

Reformların yetersiz kaldığını ve ilerlenmeyeceğini düşünen birçok kadın da kadınlara yönelik yasak ve eşitsizlikleri protesto etmeye başladı.

Protesto eden kadınlardan biri de 33 yaşındaki Mashael el-Jaloud'du... Genç kadın Riyad'da bir alışveriş merkezi önünde abaya (Arap ülkelerinde Müslüman kadınların giydiği kıyafet) olmadan yürüdü.

Genç kadının kıyafeti konusunda şaşıran kalabalıktan bir kişi Mashael'in manken olduğunu bile düşündü. Bir kişi ise dayanamadı ve genç kadına "Ünlü müsün?" diye sordu. Ancak kimileri ise kıyafete tepki gösterdi ve polisi arayacağını iddia etti.

25 yaşındaki Manahel al-Otaibi de eylemci kadınlardan bir diğeri...

Genç kadın kararına yönelik "Dört aydır Riyad'da çarşafsız yaşıyorum. Sadece istediğim gibi özgürce ve kısıtlama olmadan yaşamak istiyorum. Kimse beni istemediğim bir şey giymeye zorlamamalı" diyor.

Jaloud ise "Açık kanun yok, koruma yok. Risk altında olabilirim, dini fanatiklere yönelik saldırılara maruz kalabilirim, çünkü bir çarşafım yok. Ama kararımdan eminim" diyor.

Kendilerini 'özgürlük savaşçısı' olarak tanımlayan kadınlar ayrıca sosyal medyadan da birkaç saniyelik görüntülerini paylaşıyor ve daha fazla kadını direnmeye çağırıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS