Ünlü matematikçi John Nash trafik kazasında öldü

Ünlü matematikçi John Nash trafik kazasında öldü

Nobel ödüllü ünlü matemetikçi John Nash "Akıl Oyunları" filmine de konu olmuştu. Nash, New Jersey'de eşiyle birlikte geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. John Nash 86 yaşındaydı.

Russell Crowe'un "Akıl Oyunları" filminde canlandırdığı Nobel ödüllü matematikçi John Nash eşiyle birlikte New Jersey'de geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti.


Princeton Üniversitesi Profesörü olan 86 yaşındaki John Nash ve 82 yaşındaki eşi Alicia'nın içinde bulunduğu taksinin yol kenarındaki parmaklıklara çarptığı belirtiliyor.


New Jersey Eyaleti Emniyet Müdürü Gregory Williams,Nash ve eşinin çarpışmanın etkisiyle aracın dışına fırladığını ve muhtemelen kaza sırasında emniyet kemerlerinin takılı olmadığını ifade etti.


Nash, 1994 yılında nobel ekonomi ödülüne layık görüldü. Özellikle oyun teorisi alanındaki çalışmalarıyla biliniyordu. Nash, kendisine paranoyak şizofreni teşhisi konulduktan sonra bir süre bilimsel çalışmalardan uzak kaldı. Ancak ilerki zamanlarda kariyerine yine Princeton Üniversitesi'nde öğrencilerle biraraya gelerek sürdürdü.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS