Usame bin Ladin hakkında yeni CIA belgeleri: 11 Eylül saldırıları hakkında şok gerçek ortaya çıktı!

Usame bin Ladin'in yakalanıp infaz edildiği sırada CIA tarafından ele geçirilen günlükleri yayınlandı. Yayınlanan belgelerde 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi saldırılarının ana sebepleri ve Usame bin Ladin'in Orta Doğu ve Batı hakkındaki stratejileri yer alıyor.Usame bin Ladin, terörist El-Kaide örgütünün liderliğini yürütüyordu. Orta Doğu'da birçok dengenin kurucusu olan ve yaptıklarıyla dünya siyasetini sarsan Usame bin Ladin hakkında sarsıcı bilgilere ulaşıldı. 2011 yılında "dünyanın en çok aranan insanı" olarak yıllardır yerin altında saklandığı Pakistan'da ABD askerleri tarafından gizli bir operasyonun sonucunda öldürdü. Ölümünün ardından hakkında birçok spekülasyon yayıldı, cesedi kimseye fark ettirilmeden ayaklarına taş bağlanarak okyanusun derinliklerine atıldı. Ancak okyanusun dibine batan cesedinin aksine hakkındaki gerçekler yıllar geçtikce gün yüzüne çıkıyor. Yayınlanan son belgelerde 3 bin kişinin hayatını kaybettiği ABD tarihinin en kanlı terör eylemi olan 11 Eylül saldırıları ve Orta Doğu'daki kanlı Arap Baharı hareketleri dahil olmak üzere birçok tarihi olay Usame bin Ladin tarafından değerlendiriliyor.


Belgelerin birinci bölümü Usame bin Ladin'in ABD'ye düzenlediği 11 Eylül saldırılarının asıl amacını ortaya koyuyor. Usame bin Ladin'e göre El-Kaide'nin asıl amacı Arap dünyasında bir devrim gerçekleştirmek. Ancak ABD politikalarına bağımlı olan ve ABD'nin etki alanından çıkamayan Arap Devletleri'nde bu devrimin ABD'nin pasifize edilmeden gerçekleşmesinin imkansız olduğunu belirtiyor. Bu amaçla Ladin, "yılanın başının" kesilmesi gerektiğini yazıyor.
Saldırıların bu amaçla yapıldığını yazan bin Ladin, saldırıların sonrasında ABD'nin Arap Dünyasında etkisizleşeceğini ve süper gücün yokluğunda ortaya çıkacak olan güç boşluğunu El-Kaide ideolojisine bağlı devletlerin dolduracağını söylüyor.
Ancak Usame bin Ladin 11 Eylül saldırılarına ABD'nin reaksiyonunun yanlış hesaplandığını vurgulayarak "saldırılar sonrasında ABD tarafından Afganistan'da bulunan kamplarımızın bombalanacağını düşünüyorduk, geniş kapsamlı bir kuşatma yaşayacağımızı tahmin edemedik, ABD'nin ağır bir harekata girmesi bizim için felaket oldu" diyor.
Belgelerin ikinci bölümünde yer alan Usame bin Ladin'in stratejileri devletlerin iç çözülmelerine ve kaoslarına dayanıyordu. Usame bin Ladin "vatansız" olarak hüküm sürdüğü Orta Doğu'da kendisinin ve grubunun varlığı devletlerin "kaos içerisinde" olmalarına bağlıydı. Bu durum Ladin'in hareket alanını genişleterek batıya karşı tek bir cepheden, kaos cephesinden, mücadele edebilmesine olanak sağlayacaktı.
2010 yılından itibaren Libya, Yemen, Suriye, Lübnan, Tunus, Mısır ve Ürdün'de başlayıp, bölgede domino etkisi yaratan "demokrasi taleplerinin" sebep olduğu iç karışıklıklar bu stratejinin yansıması olduğu açık.
Libya'da 2010 yılında başlayan hareketler ile yakından ilgilenen Usame bin Ladin notlarında Kaddafi ile ilgili olarak "isyancılar ile girdiği savaşı kazanabilir" diyor.
Yemen, Mısır ve Lübnan hakkında "Bu bölgelerdeki halk değişim için hazır değil" diyen Usame bin Ladin, Suudi Arabistan hakkında "devrilmeleri 6 aydan uzun sürmez" diyor.
Usame bin Ladin'in yayınlanan belgelere yansıyan öngörülerinin birçoğu gerçekleşmiş durumda.
10 / 12
Usame bin Ladin hakkında yeni CIA belgeleri: 11 Eylül saldırıları hakkında şok gerçek ortaya çıktı!
2010 yılında başlayan Arap Baharı hareketleri bölgedeki merkezi yönetimleri ciddi anlamda güçsüzleştirdi. Bu durum sadece el-Kaide ve IŞİD gibi yıkıcı bir terörist grubunun Yemen, Suriye ve Irak'ta birçok bölgenin kontrolünü ele geçirmesine sebep oldu.
11 / 12
Usame bin Ladin hakkında yeni CIA belgeleri: 11 Eylül saldırıları hakkında şok gerçek ortaya çıktı!
11 Eylül saldırılarına misilleme olarak başlatılan ABD'nin Afganistan harekatı 16 yılını dolduruyor. Savaşın ABD'ye masrafı 2,4 trilyon doları aştı ve ortada net bir sonuç yok.
12 / 12
Usame bin Ladin hakkında yeni CIA belgeleri: 11 Eylül saldırıları hakkında şok gerçek ortaya çıktı!
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS